Nevşehirin 2020 yılı projeleri 2

Nevşehir’in 2020 yılı projeleri kamuoyu ile paylaşıldı. Belediye Başkanı Rasim Arı, yaklaşık 40 milyon liralık yatırımla, şehrin önemli bölümünde altyapının tamamen yenileneceğini açıkladı.

NEVŞEHİR – Nevşehir Belediyesi‘nin 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Rasim Arı, toplantıda 2019 içerisinde tamamlanan ve devam eden projeler hakkında bilgi verdi. Başkan Arı, “Yıl içerisinde alt yapıdan üst yapıya, kültür ve sanat etkinliklerinden çevreye, ağaçlandırmadan sokak hayvanlarına, istihdamdan turizme, spordan ulaşıma kadar birçok önemli projeyi hayata geçirdik” dedi.

Başkan Arı, Nevşehir Belediyesi, Nevşehir Belediyesi Personel A.Ş ve Nevşehir Belediyesi Turizm ve Spor A.Ş olarak 22 mahallede toplam 110 bin vatandaşa hizmet ettiklerini anlattı. Göreve gelmeden önce Nevşehirlilere şehirde hem fiziksel hem de zihinsel değişimi gerçekleştireceğine dair söz verdiğini hatırlatan Arı, “Bunun için şehirdeki fiziksel değişime altyapıdan başladık. Yaz aylarında gerçekleştirilen yatırımlarla kısa sürede şehrin çehresini değiştirdik” şeklinde konuştu.

Nevşehir’in 2020 yılı projeleri arasında altyapı ilk sırada

Başkan Arı, 2020 yılı içerisinde de altyapı hamlesini sürdüreceklerini vurguladı. Yaklaşık 40 milyon liralık bir yatırımla şehrin önemli bir bölümünde altyapının tamamen yenileneceğini açıkladı. Başkan Arı, “Dev bir altyapı hamlesi daha başlatıyoruz. Şubat ayında bunun ihalesini gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar Nevşehir Belediyesi’nde ve Nevşehir’de yapılan en büyük ihale olacak. Birinci aşamada 25 milyon lira civarı, ikinci aşamada ise 15 milyon lira daha ilave edip toplam 40 milyon liralık altyapı yatırımı yapacağız. Bunun içerisinde Koçacay, Yunus Emre Caddesi, Kasaplar Çarşısı, Yavuz Sultan Selim Caddesi, Diriliş Meydanı ve İstiklal Caddesi var. Bu bölgelerimizin hem altyapısını tamamen yenileyeceğiz hem de sıcak asfalt serimi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Başkan Çiftçi, Tenis Şampiyonlarına Kupayı Verdi

İçme suyu problemi tamamen ortadan kaldırılacak

Başkan Arı, yapılan altyapı çalışmalarıyla birlikte şehrin içme suyu probleminin önemli oranda çözüldüğünü vurguladı. Ancak bunu yeterli görmediklerini ifade eden Başkan Arı, “Bu problemi tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Yıllık şehre 11 milyon metreküp su veriyoruz. Geri dönüşü ise 5,5 milyon metreküp. Yani 5,5 milyon metreküp su kaybımız var. Bu su kaybı kayıp ve kaçaklardan oluşuyor. Bu şehirde kaçak olamayacağına göre tamamı bunun kayıp. Bu kaybın iki sebebi var. Biri ana hatlardan gelen büyük isale hatları. İkincisi de şehre verdiğimiz ara hatlar. Şehirde yaptığımız çalışmalarla bunu belli bir noktaya getirerek çözdük. Altyapıda uzun yıllardır kullanılan boruların önemli bir bölümünü değiştirdik. Şimdi ikinci yatırımla bunu tamamen ortadan kaldıracağız. Böylelikle su problemimizi kökten çözeceğiz. Bununla da yetinmeyip bir yandan yeni su kaynaklarımızı şehre kazandırırken bir yandan da su depolarımızın kapasitesini artırıyoruz. Mevcut su sorunumuzun çözümü adına su depolarımızın inşası başlatılmış olup, depolarımızın kapasitesini 9 bin 500 tondan 24 bin 500 tona çıkardık” dedi.

Nevşehir Kalesi etrafının bir bölümü turizme açılıyor

Turizm çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Arı, Nevşehir Kalesi ve Etrafının Turizme Açılması Projesi’nin hızla sürdüğünü vurguladı. Yeni yılın ilk günlerinde bununla ilgili önemli gelişmelerin yaşandığını anlatan Arı, “Kale bölgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, 8 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak ‘Yenileme Alanı’ ilan edildi. Kale etrafının bir bölümü nisan ayında turizme açılacak” dedi.

Kale bölgesi için yurt içinden ve yurt dışından birçok önemli yatırımcı ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Arı, “Bölgedeki Meryem Ana Kilisesi ve Çan Kulesi gibi birçok önemli tarihi yapıda restorasyon için çalışmalar başladı” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  KAPADOKYA FİLM FESTİVALİ’NİN LOGOSU BELİRLENDİ

Nevşehir Belediyesi’nin mali durumu hakkında bilgi verdi

Toplantıda Nevşehir Belediyesi’nin mali durumu hakkında da bilgi veren Arı, 2019 yılında bütçesi fazla veren Nevşehir Belediyesi’nin aynı zamanda yüksek tahakkuk-tahsilat oranıyla önemli bir başarıyı yakaladığını söyledi. Arı, “2019 yılında görevi devraldığımız ana kadar 37 milyon liralık bir harcama vardı. Bizim 2019 yılının sonuna kadar harcadığımız para da yaklaşık 12 milyon lira. Belediyemizde 2017 yılını yaklaşık 18 milyon lira eksi bütçeyle kapatmışız. 2018 yılında 9 milyon lira eksi bütçe ve 2019 yılında 10 milyon 500 bin lira bütçemiz fazla vermiş. Türkiye’de şu anda bir benzeri yok. Birçok belediye eşit bütçe oluşturamazken, şu anda belediyemizin kasasında paramız var. 2019 yılında 156 milyon lira tahakkuk eden alacaklarımıza karşılık 147 milyon 365 bin lira tahsilat gerçekleştirilmiş. Tahakkuk-tahsilat oranımız yüzde 94,41. Bu gerçekten büyük bir başarı. Nevşehir Belediyesi’nin 2017 yılında yüzde 48, 2018 yılında yüzde 45 olan bütçe tahmini gerçekleşme oranı ise 2019 yılında yüzde 73,68. Bu gerçekleşme oranı Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde bir rakam. 2020 yılında bu oranı daha yukarılara çıkartacağız“ şeklinde konuştu.

Nevşehirin 2020 yılı projeleri 1

Facebook Yorumları