Karabağlar Belediyesi’ne bağlı, yılda 2 bin 500 çocuk ziyaretçisi, toplamda 3 bin 500’ün üzerinde çocuk üyesi bulunan Reşat Nuri Çocuk Kitaplığı, 10. yılını kutladı. Başkan Selvitopu bu kitaplığın 10.yılı değil, 50 ve 100’üncü yıllarının da kutlanıp ilçeye ve İzmir’e uzun yıllar hizmet etmesini diledi. Çocuklara anlamlı mesajlar da veren Başkan Selvitopu, “Bilgisayarın esiri olmayın, bolca kitap okuyun” dedi. Yaşanan terör olaylarında hayatını kaybeden şehitlerimizin anısına tiyatro ve müzik gösterilerinin yapılmadığı etkinlikte Muzaffer İzgü çocuklara seslendi, kitaplarını imzaladı.

Reşat Nuri Çocuk Kütüphanesinin bulunduğu Kilimtepe Parkında düzenlenen törene Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ilçe siyasi parti yöneticileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı. Ayrıca bu binayı bağışlayan Rıfat Kilimtepe’de çocukları bu mutlu gününde yalnız bırakmadı.

Kültür ve sanattan kopmayınresat-nuri-cocuk-2

Son olarak Hakkari Şemdinli’de yaşanan ve hayatını kaybeden Şehitlerimiz anısına tiyatro ve müzik gösterilerinin yapılmadığı etkinlikte Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği adına Canan Alper ile Çalıkuşu Mahalle Muhtarı Hüseyin Eren bir konuşma yaparak başkan Selvitopu’na teşekkür ettiler.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise konuşmasına Hakkari Şemdinli’de yaşanan terör olaylarında hayatını kaybeden şehitler için Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve yaralılar için de acil şifalar dileyerek başladı. Reşat Nuri Güntekin evini Konak Belediyesi döneminde Başkan Muzaffer Tunçağ ile keşfettiklerini belirten Başkan Selvitopu, Tunçağ’ın resat-nuri-cocuk9kültüre ve sanata verdiği önem sayesinde kısa sürede çözüldüğünü söyledi. Kentlerimizin kültür ve sanatla gelişebileceğinin altını çizen Selvitopu, önümüzdeki süreçte birçok yerde kültür ve sanat merkezlerini, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile oluşturacakları müjdesini verdi. Reşat Nuri Çocuk Kütüphanesi’nin küçük ama işlevi büyük olduğunu ve burada bir çok kültür ve sanat insanın buraya katkısı olduğunu belirten Selvitopu , “ Dilerim burası 10. yılı değil, 50 ve 100. yılı kutlasın ve kentimize hizmet etsin. Çocuklarımız bu kütüphanelerden yararlansınlar. Siz çocuklar bolca kitap okuyun, bilgisayarın esiri olmayın. Kültür sanattan kopmayın, sanatın her dalıyla ilgilenin. Onsuz bir toplumun gelişmesi mümkün değil” diye konuştu.

İnceleyin:  Ankara Büyükşehir Belediyesinden 'Anıtkabir' açıklaması

Çocuğa saygı gelişirse toplum gelişir

Son olarak kısa bir konuşma yapan ünlü yazar Muzaffer İzgü ise bir toplumun çocuğa saygı gösterdiğinde o toplumun gelişeceğini belirterek, “Saygı gören çocuğun kendine güveni gelir. Olayları irdelemeye başladığını görürüz. Büyüyen çocuklar sorgulayıcı olsunlar. Özgüveni yükselir” dedi. İzgü ayrıca, çocuklardan çok kitap okumalarını istedi ve “Kitap okuyan çocuk araştırır. Ben bu yaşımda bile günde 150 sayfa okuyorum siz de okuyun” diyerek kitaplarını imzaladı.

Emeği geçenlere teşekkür plaketi

Bu arada etkinlik kapsamında Muzaffer İzgü, Şubadap Müzik Grubu, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, her hafta Masal Çarşambaları’nın düzenlenmesini sağlayan Yeni Kuşak Köy Enstitüleri’nden Mesut Güngör, Canan Alper, Gülen Yılmaz’a, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gönüllülerinden Deniz Mıdıkhan, Selma Gülbudak ve Deniz Küney’e de Başkan Selvitopu tarafından teşekkür plaketleri verildi.

Etkinlikte öğrenciler’den Ecem Duran ve Rojin Doğru’nun Nazım Hikmet ile Cahit Sıtkı Tarancı’dan okuduğu şiirler de büyük beğeni topladı.

Facebook Yorumları