Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle başlıyor. Proje çerçevesinde yıkım çalışmalarına başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi başlıyor. Projenin, Van Blokları 1. Etap Yıkım Töreni düzenlendi. Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bu bölgedeki Vakıflar’ın arazileri ile Başakşehir’deki hazine arazilerin kendisinin belediye başkanlığı döneminde takas edildiğini anımsattı. Uysal, o nedenle Okmeydanı’ndaki kentsel dönüşümü yakından takip ettiğini söyledi.

“Van blokları dönüşümün başlangıcı olsun”

Başkan Uysal, ilk olarak bugün Van Blokları’nda yıkım yaptıklarını aktardı. Uysay, “Van Blokları’ndaki kentsel dönüşümün bir başlangıç olsun. İBB olarak bu şekilde ilçelerdeki kentsel dönüşüme destek vermek için 2018 yılı bütçesinden 1 milyar lira ayırdık. 6 ilçede imzalar atıldı. Bir iki ay içinde diğer 5 ilçede de temel atacağız” dedi.

“30 milyon TL’yi belediyemiz verdi”

Uysal, Okmeydanı Van Blokları’nda kentsel dönüşüm için ilk etapta gerekli olan 30 milyon lirayı belediye olarak kendilerinin verdiğini dile getirdi. Buradaki dönüşümü İBB iştiraklerinden KİPTAŞ’ın yapacağını kaydeden Uysal, önümüzdeki 10 yılda İstanbul’daki kentsel dönüşümü tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

“Yerinde dönüşüm yapılacak”

Vatandaştan hiçbir ilave para almadan ve ilave imar artışı olmadan, sadece daire metrekarelerini yüzde 20 küçülterek kentsel dönüşüm yapacaklarına dikkat çeken Uysal, yüzde 20 kesintiden maliyetin yüzde 70’ini karşılayacaklarını, geri kalan kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden kaynak aktararak karşılayacaklarını ifade etti. stanbul’da kentsel dönüşümle ilgili bugüne kadar birçok adım atıldığını belirten Uysal, “Ben İBB Başkanı olarak göreve geldikten sonra ‘yerinde yapacağız, vatandaşlarımızı başka yere taşımayacağız. İmar artışı da yapmayacağız’ dedik. İBB olarak kentsel dönüşüme destek vermek için 2018 yılı bütçemizden 1 milyar lira kaynak ayırdık. 100 metrekarelik evi yerine 80 metrekarelik evler yaparak vatandaştan hiç para almadan evlerini teslim edeceğiz. Geri kalan yüzde 20’lik kısım ile o belgedeki dönüşümün yüzde 60-70’inin maliyetini karşılayacağız. Vatandaşlarımız aradaki 20 metrekarelik kısmı ödemek isterse onu da yaparız” diye konuştu.

İnceleyin:  Yıldırım Belediyesi güvenli yapıları arttırıyor

“Anahtar teslimi Mart 2009’da”

Uysal, İBB iştiraki KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’a 2019 Mart ayında Van Blokları’ndaki 5 blokta evlerin tamamlanması için talimat verdiğini belirtti. Uysal, “İnşallah 2019 belediye seçimleri öncesinde Van Blokları’nda anahtar dağıtımında da beraber oluruz. Okmeydanı’nı ve İstanbul’u vatandaşlarımızla hep beraber dönüştürelim diyorum” şeklinde konuştu.

“En büyük yerinde dönüşüm projesi”

Okmeydanı’nda Toplam 1 milyon 600 bin metrekarelik proje alanında Türkiye’nin en büyük yerinde dönüşümlerinden biri başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Okmeydanı Van Blokları için 30 milyon lira kaynak ayırdı. Okmeydanı kentsel dönüşümünün ilk etabı, bu alanda bulunan 5 bloğun yıkılmasıyla başlıyor. Mevcutta 80 dairenin bulunduğu bu alana 110 daire yapılacak. İnşaat yapılacak alan ve çevresinde bulunan 50 ev için taşınma ve kira yardımında bulunulacak. Söz konusu alan, 13.06.2016 tarihli karar ile riskli alan ilan edilmişti.

Facebook Yorumları