Ana SayfaGündemMalatya'da eski Askerlik Şubesi kent müzesi oluyor

Malatya’da eski Askerlik Şubesi kent müzesi oluyor

Malatya’da eski Askerlik Şubesi ile ilgili başlatılan restorasyon çalışması sürüyor. Eski bina, yapılacak çalışmaların ardından kent müzesi olacak.

Malatya’nın Battalgazi Belediyesi, Tahtalı Hamam’ı Hamam Müzesi olarak hizmete sunması ile birlikte bu kez yine Osmanlı’nın son eserleri arasında bulunan ve 1893 yılında Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han döneminde yapılan eski Askerlik Şubesini restore ederek, Kent Müzesi olarak hizmete sunacak. Süreç, tarihi binanın Battalgazi Belediyesine devri ile başladı. Restorasyon çalışmalarıyla birlikte tarihi bina gün yüzüne çıktı.

“4 tanesi ayakta kalmış”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, tarihi binanın Malatya halkına Kent Müzesi olarak sunulacağını belirtti. Gürkan, “Osmanlı döneminin son eserlerinden ve Abdulhamid döneminde yapılan 8 redif asker alma bölgesinden bir tanesi. Zannedersem 4 tanesi ayakta kalmış. Diğerleri ise kendi haline terk edilerek yok olmaya mahkum edilmiş. Malatya’daki bu redif asker alma mekanı da kapanmıştı. Belki eski fotoğraflarını görenler sıvalanmış ve içi orijinalliğine uygun olmayan, ne kadar gereksiz şeyler varsa onlarla doldurulmuştu. Bizler, Milli Savunma Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz anlaşma çerçevesinde buranın bize devredilmesi ve Kent Müzesi olarak değerlendirmek istediğimizi ilettik. Dönemin Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz, sağ olsun bize devrini gerçekleştirdi. Buranın restorasyon ve rölelerini yine Belediyemizin yapmış olduğu proje kapsamında değerlendirdi” dedi.

“Binanın kendi başına bir müze olduğu ortaya çıktı”

Gürkan, Sivas Koruma Kurulu’nda ilgili mimari projeleri geçtikten sonra buranın yapım ihalesine çıktıklarını kaydetti. Gürkan, “Çirkin sıvaların, tabanlardaki fayansların kaldırılması işlemelerini başlattık. Binanın sıvaları kazınıp kendi orijinalliği ortaya çıkınca hem bina hafifledi. Ayrıca binanın kendi başına bir müze olduğu ortaya çıktı. İlgili müellifler de şu anda projeye uygun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Temmuz’un sonu, ağustos’un başı gibi bir aksilik olmazsa teslimi gerçekleşecek. Akabinde ise iç dizaynı ile birlikte Malatya’daki ilk Kent Müzemizi Malatya’mızın halkına armağan edeceğimizi düşünüyoruz. Bugün bölgemizdeki ağırlıklı tarihi bölgeler yüzde 95’i Battalgazi bölgesindedir. Bugünde yüzde 95’e yakın kısmının restorasyon işlemeleri bitirilmiş ve halkın hizmetine açılmış durumdadır” diye konuştu.

“Zihinlerde kalıcı olmasını istiyoruz”

Gürkan, müze olgusunu “Ben yaptım oldu” mantığı içerisinde yürütülemeyeceğini belirtti. Gürkan, “Yapmacık ve yapay GDO’lu müzeler olur. Bizim yapmış olduğumuz müze olgusunun zihinlerde kalıcı olması, toplumla barışık, toplumdaki entegrasyonun, toplumdaki belleğin ve hafızanın, kimliğin korunması noktasında önem addediyoruz. Gelişi güzel müze yaparak, içine kimse girmeden müzevi bir yapı içerisinde soyut ve soğuk bir yapı içerisindeki müzelerin toplumda hüsnükabul olmadığını ifade etmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler