Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, geride bıraktığı 9 hizmet yılını değerlendirerek, kente 9 yılda 3 milyar TL yatırım yapıldığı anlattı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 9 yıllık çalışmalarını geniş katılımlı toplantıyla anlattı. Toplantıya siyasetçiler, oda ve borsa başkanları, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar katıldı. Program, 9 yıllık hizmetlerin video gösterimiyle başladı.

“Geleceğin Sakarya’sını inşa ediyoruz

Dokuz yıl önce 28 Mart tarihinde göreve geldiğini belirterek sözlerine başlayan Başkan Toçoğlu, “Göreve başladığımızda, ilk olarak yaptığımız şey, sağlam bir ekip oluşturmak oldu. Bu amaçla insan kaynakları alanında bazı yenilikleri hayata geçirdik. Genç, dinamik, üretken, yetkin, zamanın ruhunu okuyan bir ekip oluşturarak işe başladık. Mevcut durumu, sorunları, ihtiyaçları ve talepleri tespit etmek için, ciddi saha ve anket çalışmaları gerçekleştirdik. Şehrin ihtiyaçları ile mali durumumuzu dengeleyerek, hizmetleri önceliklerine göre sınıflandırdık. İşlerimizi Biz ‘Sakarya’nın geleceğini’ ve ‘geleceğin Sakarya’sını’ inşa ediyoruz bilinciyle gerçekleştirdik. Yaptığımız tüm çalışmaları, bu bilinçle, bir bütünlük içinde yürütmeye gayret ettik” ifadelerini kullandı.

“İmar planlarına bağlı kaldık

Toçoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları en önemli çalışmaların sadece bugününe değil geleceğine de yön verecek olan planları hayata geçirmek olduğunu kaydetti. Toçoğlu, “İmar Planlarını, Ulaşım Master Planını ve Altyapı Planlarımızı hazırladık. Hazırlanan plana uygun davranmak, bazı riskleri almayı gerektirse de gelecek nesillere, güvenli, huzurlu, yaşanabilir bir şehir bırakmak için planlara sadık kaldık. Bu planlara sadık kalarak hareket edildiğinde ortaya nasıl bir şehir çıktığını hepimiz görüyoruz. Sakarya’nın bu yönü artık ulusal basının da dikkatini çekmeye başladı. Sakarya’ya gelen gazeteciler, şehirdeki yatay mimariyi gördüklerinde, hayranlıklarını dile getiriyorlar. Bu bizim için, Sakaryamız için gurur vesilesi”” dedi.

“En önemli konulardan biri güvenlik”

Başkan Toçoğlu, “Şehirler için önemli konulardan birisi de şehir güvenliğidir. Şehir güvenliğinin başında bina güvenliği gelmektedir. Büyükşehir olarak depreme en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Sağlam ve az katlı binaların yanı sıra, ani bir depreme hazırlık için AKOM’u şehre kazandırdık. Deprem anında su kesintisi yaşanmaması için, çelik isale hatları inşa ettik. Az katlı, yatay mimariyle, hem depreme en büyük hazırlığı yapmış olduk, hem de estetik olarak çok farklı bir şehrin ortaya çıkmasını sağladık” diye konuştu.

İnceleyin:  Ahmet Sarıkurt: "Bütçeyi evimizi yönetir gibi yönetiyoruz"

“Altyapıya 1,3 milyar TL harcadık”

Toçoğlu, “9 yılda SASKİ olarak, 1,3 milyar, eski parayla söylersek 1,5 katrilyona yakın altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Sapanca Gölü’ne alternatif yeni su kaynakları oluşturarak, su kaynaklarımızı koruma altına aldık. Ve Sakarya’nın 60-70 yıllık su ve altyapı ihtiyacını karşılayacak çalışmaları hayata geçirdik. Yaptığımız kanalizasyon hatları ve atıksu arıtma tesisleriyle, Sakarya Nehri’ni, Karadeniz’i ve Sapanca Gölü’nü koruduk. Her yıl, on binlerce insan, kanalizasyonun aktığı Karasu’da, Kocaali’de denize giriyordu. Şimdi, çok şükür Karasu sahillerinde mavi bayrak dalgalanıyor. 6 bin 214 kilometre içmesuyu çalışmasını hayata geçirerek, kayıp kaçak oranını yüzde 75’ten, 15’lere indirdik” ifadelerinde bulundu.

“9 yılda 3 milyar TL yatırım yaptık”

Şehrin rüya projesi Sakaryapark’ı kullanıma sunduklarını anlatan Toçoğlu, şunları söyledi:
“Uzunçarşı’da tarihi bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. İtfaiye teşkilatımızı modern bir yapıya dönüştürdük. İlçelerimiye yeni merkezler kazandırdık. Sosyal Gelişim Merkezleri inşa ettik. İlçelerimizi sentetik sahalarla
buluşturduk. Ekrem Karaberberler Altyapı Tesisleri’ni açtık. Ziya Taşkent Konser Salonu, Ofis Sanat Merkezi, Sakarya Sanat Galerisi, Faik Baysal Kütüphanesi’ni hizmete sunduk. Yeni Hal Kompleksi, Kocaali Sosyal Tesisleri, Hendek Yeni Yaşam Merkezi tamamlanıyor. Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası’nda çalışmalar devam ediyor. 9 yılda 3 milyarlık yatırım gerçekleştirdik. Tüm bu çalışmaları dokuz yılda hayata geçirdik.”

Facebook Yorumları