Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve Türkiye’deki en modern barınak olarak gösterilen “Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı” diğer belediyelere örnek oluyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan “Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı” diğer belediyelere örnek oluyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Samsun’daki gibi bir tesisi Tekirdağ’da kurmak için çalışma başlattı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, örnek tesis olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı’nı seçti. Bu kapsamda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Dodurka ve beraberindekiler kente geldi. Heyet, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaret ederek tesis hakkında bilgi aldı.

“Tamamen doğal bir ortam”

Yılmaz, Samsun’da sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik kurdukları tesisin benzer projelerde birçok yerel yönetim tarafından incelenerek örnek alındığını belirtti. Yılmaz, “Bizim hayvan barınağımız ormanda yer alıyor. Hayvanlar burada özgürce dolaşıyor, istediği yerde uyuyor, günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bir doğal ortamdan oluşuyor. Bizim barınağımız hayvan cezaevi gibi bir yer değil” dedi.

“Hayvan dostu şehir Samsun

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Dodurka

Yılmaz, Dodurka’ya sadece barınak değil alanda bir de hayvan mezarlığı yaptıklarını anlattı. Yılmaz, “Eğer yüreğinizde hayvanseverlik ve doğaseverlik varsa her şeyi başarabiliyorsunuz. Hayvanseverlerimizin isteği doğrultusunda yaptığımız hayvan mezarlığı da bunlardan sadece birisi. Projemiz de mağdur, yaşlı sokak hayvanlarımızı en sıcak şefkatimizle kucaklamak için 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki kıstaslarında üzerine çıkarak en modern barınağı yaptık. Biz örnek proje ile örnek barınağız. Nedenini de tesisimizi gezdiğinizde daha iyi göreceksiniz. Hayvan dostu bir şehir olarak daima sahipsiz hayvanlara sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Hamburg Belediyesi Satın Alma Rehberi'ni çevre kriterlerine uyarladı