Ana SayfaGündemSeçimler de geliyor;

Seçimler de geliyor;

Kış geldi. Kentler üstlerini değiştirip beyazlarını giyecekler. Seçimler de geliyor; kentlerin en üstündeki isimler de değişecek belki ve umuyoruz ki onlar da kar gibi pamuklara saracaklar kentlerini, umuyoruz ki kentleri için her şeyin en iyisini en güzelini yapacaklar. 
Kış geldi. Kentler üstlerini değiştirip beyazlarını giyecekler. Seçimler de geliyor; kentlerin en üstündeki isimler de değişecek belki ve umuyoruz ki onlar da kar gibi pamuklara saracaklar kentlerini, umuyoruz ki kentleri için her şeyin en iyisini en güzelini yapacaklar. 

Onlar yapacaklar, biz de herkes bilsin, herkes gelecek için umutlansın ve herkes işini iyi yapanları takdir etsin diye onları Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde ayakta alkışlayacağız. Yerel yöneticilerin, kendi kentlerinde hayata geçirdikleri ya da uygulamaya hazırlandıkları projeler, kentlerin gelişimi için kafa yoran ve bu konuda sonsuz emeğini ortaya koyan çok değerli bir jüri tarafından değerlendirildi ve 19 Aralık’ta Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşecek Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nin ilkinde 23 ödül sahiplerini bulacak. Gelecek sayımızda ödül alan projeleri sizlerle detaylıca paylaşacağız. Dünyanın ve ülkemizin de içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara rağmen ülkemiz için çok önemli bu projede bizlere destek olan Fideltus ve Philips’e sonsuz teşekkürler ediyoruz. Bu sayımızda size yine kentlerden güzel haberlerimiz var. 

“Ergan’da kar, yürekte kor oldukça her şey Erzincan için” diyen Erzincan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, projelerini anlattı. Geçmişin masallarına ilham veren kent Gaziantep’te masalları yaşatacak bir park yapıldı; Masal Park. Türkiye’nin modern vizyonunu en iyi yansıtan şehirlerden biri Eskişehir. Eski parlamenterler Eskişehir’de buluştular ve her geçen gün daha da güzelleşen bu kente övgüler yağdırdılar. Expo’dan gelen enerji ile İzmir’de müthiş bir sinerji ortaya çıktı. İzmir, heyecanını hiç yitirmeden doğru adımlar atmaya ve krizden fırsat yaratmaya devam ediyor. Uludağ Üniversitesi desteği ile İnegöl’ün artık bir Kent Müzesi var. 

Bu ülkenin istiklal uğruna yaşadıkları, bundan sonra o hatıralara sahip çıkıp yaşatanlar sayesinde yeni nesillere daima doğruyu gösteren bir pusula olacak. Konya İstiklal harbi fiehitliği’nde göndere çekilen 46 metrekarelik Türk bayrağı, geleceğe geçmişi hatırlatmak için daima özgürce dalgalanacak. Fazıl Hüsnü Dağlarca bize ne anlamlar bıraktı; şimdi onlar müzeye dönüştürülen Fazıl Hüsnü dağlarca Evi’nde yaşayacak. Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’nın çabası ile Eskişehir’i özel bir kent yapan değerlere bir yenisi daha eklendi; dünyanın tek Lületaşı Müzesi açıldı. Mistik rüzgarlarının herkesi farklı iklimlere taşıdığı Mardin’i, Vali Mehmet Kılıçlar anlattı; gidip görmeyenler nelerden mahrum kaldıklarını bir bilseler. Kamberler ve Doğanbey makus tarihlerini yeniyorlar; 

Osmangazi’de kentsel dönüşüm başladı. Efsane başkan yeniden aday; Sefa Sirmen emanetini geri istiyor. Çevreci Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin büyük hedefi; “Tuzla, marka kent olacak”. Türkiye’de doğanın imdat sesleri yükseliyor ama hala yeterince duyan yok; Türkiye’nin %86’sı erozyon tehdidi altında. Omurilik Felçlileri Derneği’nden yüzlerce engellinin yolunu açacak adım; akülü tekerlekli sandalye kampanyası ile bin 800 engellinin yüzü güldü. Ünlü Rus Balet Rudolf Nureyev ile ‘Uyuyan Güzel’de dans eden Alev Baymur Özcan, balerinliği hayatının sonuna kadar sürdürmek istiyor. Haliç’ten Karadeniz’e nostaljik tren yolculuğu; 2009 yılı başında ihaleye çıkacak olan Haliç – Karadeniz Sahra Hattı, Bizans ve Osmanlı kalıntılarını uykusundan uyandıracak. 

Özelkalem’in yeni sayısını keyifle okuyacağınızı umuyor ve hepimiz için şimdiden keyifli bir 2009 diliyoruz.

Özelkalem 19. Sayı


BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla