1189_4Kütahya’da, yapımı bir süre önce tamamlanan ve şehrimizde ki 15 çini ve seramik sanatçısının eserleriyle süslenen yaya altgeçidi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu; Kütahyalı sanatçıların eserlerini herkese göstermek adına böyle bir çalışma yapmak istediklerini söyledi. Kütahya’nın sanat şehri olduğunu söyleyen Başkanımız; Şehrimizde geçmiş dönemlerde de çok önemli sanatçıların olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama onları tanıtmak ve eserlerini ortaya çıkarmada biraz sıkıntı yaşıyoruz. Dünyaca ünlü Kütahya çinisini ve diğer eserlerini Kütahya halkına da tanıtmak adına yaya altgeçidini birçok sanatçının eserleri ile donattık.

Dünyada birçok yerde eserler sergileniyor. Hatta sergilenen bu eserlerin bazılarında teknik hatalar olabiliyor. Örneğin İtalyada bulunan Pisa Kulesi, orada bir mühendislik hatası, yanlış bir imalat var ama bu yanlışlığı bütün dünyaya satıyor ve gösteriyorlar. Elimizde mühendislik ve sanat harikası eserlerimiz var ve biz bunları dünyaya tanıtmakta ve duyurmakta güçlük çekiyoruz. Biz bunun böyle olmaması gerektiğini, sanatçılarımızın ve eserlerinin tanıtılması gerektiği bilinci içindeyiz. Yaya altgeçidimizde 15 sanatçımızın sanat eserlerini sergilemekten büyük mutluluk duyuyoruz

Eserlerimizi Şehrimize kazandıran Çini Sanatçılarımız İsmail Yiğit, Göktuğ Gürsoy, Nida Olçar, Ahmet Olçar, Ahmet Asalı, Selma Keleş Şahin, Fikret Aydoğdu, Adem Dönmez, Mustafa Dumanlar, Hasan Acar, Mustafa Kerkük, Fatma Şan, Ö. Numan Özyağman, Özkan Tokaç, Lütfü Yiğit, Ercan Kurbana teşekkür ediyoruz. Bu eserlerin oluşmasında özellikle alt yapı taş çini malzemesi temeni, eserlerin cnc kesimleri, çerçevelenmesi ve montajlanması aşamasında titizlikle çalışan ve koordinasyonu sağlayan Marmara Çini çalışanlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Alt Geçidimiz tüm hemşehrilerimize hayırlı olsun, dedi.

Altgeçit, Kütahya’ya has çiniden vazo, kaftan, kase, çeşm-i bülbül, pano gibi objeleri yapan sanatçılara plaket takdimi ve kurdele kesiminin ardından hizmete açıldı.

İnceleyin:  Ankara'da 'iyilik bulaşıcıdır'

Daha sonra Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu ile törene katılan İş Adamı İsmet Güral, Çiniciler Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, çini ve seramik sanatçıları, iş adamları ve vatandaşlar eserleri inceledi, bazı vatandaşlar da yapılan çalışmadan duydukları memnuniyeti dile getirip emeği geçenlere teşekkür etti.

Facebook Yorumları