Ana SayfaKentsel DönüşümŞehzadeler'de vatandaşa 'Kentsel Dönüşüm Ofisi' hizmeti

Şehzadeler’de vatandaşa ‘Kentsel Dönüşüm Ofisi’ hizmeti

Manisa’nın Şehzadeler İlçe Belediyesince açılan Kentsel Dönüşüm Ofisi, 5 mahallede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi almak isteyen vatandaşların hizmetinde olacak.

Şehzadeler İlçe Belediyesince Dilşikar, Bayındırlık, Gediz, Kocatepe ve İshak Çelebi mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı. Belediye, çalışmalarla ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar için Kentsel Dönüşüm Ofisi kurdu. Kocatepe Mahallesi’nde hizmete başlayan ofise gelen vatandaşlar, çalışmalarla ilgili teknik personellerden bilgi alabilecek.

“Halkımızı bilgilendireceğiz”

Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Ofisi vasıtasıyla tüm vatandaşlara çalışmalar hakkında bilgiler verileceğini belirtti. Çelik, Dilşikar, Bayındırlık, Gediz, Kocatepe ve İshak Çelebi mahallelerini ilgilendiren kentsel dönüşüm projesi ile ilgili hak sahiplerinin bilgi sahibi olacağını ifade etti. Çelik, “Bugün ilk bilgilendirmemizi de 5 Mahallemizin muhtarına yapıyoruz. Kentsel Dönüşüm Projemizde görev alan uzman arkadaşlarımız hemşehrilerimize her konuda bilgi verecekler. Şehzadeler Belediyesi olarak bu 5 mahallemizin daha güzel bir hale gelmesi ve projemizin hayata geçebilmesi için çalışmalara başladık. Çünkü bu mahallelerimizdeki yaşam koşulları çok kötüydü. Yaptığımız hızlı bir çalışmayla bu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı bir proje üzerinde çalıştık. Yaptığımız çalışmalarımız neticesinde söz konusu alan 6306 Sayılı yasa kapsamında riskli alan ilan edilerek, burada yaşayan tüm vatandaşlarımızın hak sahibi olabileceği şekilde riskli alanda dönüşüm alanı olarak Bakanlar Kurulu tarafından karar alındı ve Cumhurbaşkanımız tarafında da onaylandı. Bakanlık tarafından bu alanın dönüşümü ile alakalı yetkiyi belediye olarak aldık. Sonra da gerekli olan tüm ihale ve saha çalışmalarını yaptık. Projemizin hayata geçebilmesi için aşama aşama ilerliyoruz” dedi.

“Kimse mağdur edilmeyecek”

Kentsel dönüşüm esnasında TOKİ’nin yanı sıra isteyen vatandaşların kendilerinin de inşaat yapabileceklerini kaydeden Başkan Çelik, şunları söyledi: “Hazırlamış olduğumuz mimari projemizi de bugün itibarı ile vatandaşlarımıza tanıtmaya başladık. Bu mimari projemizde bakanlık tarafından onaylandıktan sonra gerekli değerleme çalışmaları da yapılarak, tüm hak sahipleri ile tek tek görüşmelerimize başlayacağız. Bu alanda kendi tapulu arazileri olanlar gibi, hazine arazisi veya belediye arazisi üzerinde evleri olanlarda hak sahibi olacaklar ve hiç kimse mağdur edilmeyecek. Netice itibarı ile de burada yıllarca yaşamış buraların cefasını çekmiş olan vatandaşlarımız, yenileme çalışmalarının ardından caddeleri, bulvarları, yeşil alanları, sosyal donatı alanları ve modern konutlarıyla, Manisamıza artı bir değer katacak olan bu alanın sefasını da sürecekler” diye konuştu.

“Başkanımızın gayretine şahit oluyoruz”

Bayındırlık Mahalle Muhtarı Bedirhan Çiçek ise, Başkan Çelik’in kentsel dönüşüm projesinin hayata geçmesi adına yoğun bir çaba içerisinde olduğuna şahit olduklarını belirtti. Çiçek, “5 mahallede yaşayan vatandaşlar olarak bizler gerçekten de tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu kentsel dönüşüm projesi 15 bin nüfusu ilgilendiren bir proje. Değerli Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik’in öncülüğünde başlatılan bu proje hayırlısı ile tamamlanır. Bu konuda başkanımıza en başında beri güveniyoruz. Ankara ve İstanbul arasında ki yoğun temposuna bizzat şahit olduk biliyoruz. İnşallah hepimiz için hayırlısı olur. Bu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımız yaklaşık 50 yıldır mağdur haldeler. Her zaman bu mahallelerimiz gözardı edildi. İlk defa böylesine ciddi bir çalışma başlatılmış durumda. İnşallah bu proje ile birlikte burada yaşayan vatandaşlarımız rahata kavuşacaklar” diye konuştu.

“Halkımız rahata kavuşacak”

Dilkişar Mahalle Muhtarı İhsan Uyar ise, çalışmalarının tamamlanmasıyla vatandaşların rahata kavuşacağını kaydetti. Uyar, kentsel dönüşüm projesini incelediklerini anlatarak,. “Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımız imarsız alanlar olması nedeni ile uzun zaman büyük mağduriyetler yaşadılar. Sokaklarımıza ambulanslar ve itfaiyeler girmekte zorlanıyor. Alt yapı çalışmalarında yeteri derecede hizmetler alamıyoruz. En önemlisi de çocuklarımızın rahatça vakit geçirebileceği bir sosyal donatı alanımız yoktu. Bu proje ile tüm bunlar tamamlanmış olacak ve tüm sorunlar çözülmüş olacak inşallah. Halkımız bu kentsel dönüşüm ile birlikte gelecekte çok daha rahat bir yaşam sürecek” ifadelerinde bulundu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla