Özel Kalem
Şehzadeler'de Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Ofisi açıldı

Şehzadeler Belediyesinin Dilşikar, Bayındırlık, Gediz, Kocatepe ve İshak Çelebi Mahallelerinde başlatmış olduğu kentsel dönüşüm çalışmaları ile alakalı vatandaşları bilgilendireceği Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Ofisi Kocatepe Mahallesinde hizmete başladı. Bölgede yaşayan vatandaşlar, yapılacak olan çalışmalar ve gelinen aşama ile ilgili ofiste görevli teknik personellerden bilgi alabilecekler.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSİNDE HALKIMIZI BİLGİLENDİRECEĞİZ”

Yeni açılan Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Ofisi vasıtasıyla gelen tüm vatandaşlara çalışmalar hakkında bilgiler verileceğini ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Dilşikar, Bayındırlık, Gediz, Kocatepe ve İshak Çelebi mahallelerimizi ilgilendiren, 365 dönümlük alanda yapmaya planladığımız kentsel dönüşüm projemiz ile ilgili hak sahiplerinin bilgi sahibi olacağı ve gereken tüm bilgileri alabileceği Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Ofisi bugün itibarı ile hizmete açıldı. Bugün ilk bilgilendirmemizi de 5 Mahallemizin muhtarına yapıyoruz. Kentsel Dönüşüm Projemizde görev alan uzman arkadaşlarımız burada hemşehrilerimize her konuda bilgi verecekler. Şehzadeler Belediyesi olarak kurulduğumuz gün itibarı ile bu 5 mahallemizin daha güzel bir hale gelmesi ve projemizin hayata geçebilmesi için çalışmalara başladık. Çünkü bu mahallelerimizdeki yaşam koşulları çok kötüydü. Yaptığımız hızlı bir çalışmayla bu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı bir proje üzerinde çalıştık. Yaptığımız çalışmalarımız neticesinde söz konusu alan 6306 Sayılı yasa kapsamında riskli alan ilan edilerek, burada yaşayan tüm vatandaşlarımızın hak sahibi olabileceği şekilde riskli alanda dönüşüm alanı olarak Bakanlar Kurulu tarafından karar alındı ve Cumhurbaşkanımız tarafında da onaylandı. Bakanlık tarafından bu alanın dönüşümü ile alakalı yetkiyi Belediye olarak aldıktan sonra gerekli olan tüm ihale ve saha çalışmalarını yaptık. Projemizin hayata geçebilmesi için aşama, aşama ilerliyoruz.” dedi.

“ İSTEYEN KENDİ BİNASINI YAPABİLECEK”

Yapılacak olan kentsel dönüşüm esnasında TOKİ’nin yanı sıra isteyen vatandaşların kendilerinin veya müteahhitler eliyle inşaat yapabileceklerini belirten Başkan Çelik “Hazırlamış olduğumuz Mimari projemizi de bugün itibarı ile vatandaşlarımıza tanıtmaya başladık. Bu mimari projemizde bakanlık tarafından onaylandıktan sonra gerekli değerleme çalışmaları da yapılarak, tüm hak sahipleri ile tek tek görüşmelerimize başlayacağız. Bu alanda kendi tapulu arazileri olanlar gibi, Hazine arazisi veya Belediye arazisi üzerinde evleri olanlarda hak sahibi olacaklar ve hiç kimse mağdur edilmeyecek.Netice itibarı ile de burada yıllarca yaşamış buraların cefasını çekmiş olan vatandaşlarımız, yenileme çalışmalarının ardından caddeleri, bulvarları, yeşil alanları, sosyal donatı alanları ve modern konutlarıyla, Manisamıza artı bir değer katacak olan bu alanın sefasını da sürecekler.” dedi.

“BAŞKANIMIZIN GAYRETİNE ŞAHİT OLUYORUZ”

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in kentsel dönüşüm projesinin hayata geçmesi adına yoğun bir çaba içerisinde olduğuna şahit olduklarını ifade eden Bayındırlık Mahalle Muhtarı Bedirhan Çiçek “5 Mahallede yaşayan vatandaşlar olarak bizler gerçekten de tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu kentsel dönüşüm projesi 15 bin nüfusu ilgilendiren bir proje. Değerli Belediye Başkanımız Ömer Faruk Çelik’in öncülüğünde başlatılan bu proje hayırlısı ile tamamlanır. Bu konuda başkanımıza en başında beri güveniyoruz. Ankara ve İstanbul arasında ki yoğun temposuna bizzat şahit olduk biliyoruz. İnşallah hepimiz için hayırlısı olur. Bu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımız yaklaşık 50 yıldır mağdur haldeler. Her zaman bu mahallelerimiz göz ardı edildi. İlk defa böylesine ciddi bir çalışma başlatılmış durumda. İnşallah bu proje ile birlikte burada yaşayan vatandaşlarımız rahata kavuşacaklar. Mahallemizde yapılacak bu devasa ve önemli proje için mahalle halkımız adına değerli Belediye Başkanımıza tüm gayretleri nedeni ile çok teşekkür ediyorum ve onun yanında olduğumuzu da ifade etmek istiyorum.” dedi.

“HALKIMIZ ARTIK DAHA RAHAT BİR YAŞAM SÜRECEK”

Kentsel Dönüşüm çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte vatandaşların rahata kavuşacağını belirten Dilşikar Mahalle Muhtarı İhsan Uyar “Şehzadeler Belediyemizi başlatmış olduğu kentsel dönüşüm projesini inceledik. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımız imarsız alanlar olması nedeni ile uzun zaman büyük mağduriyetler yaşadılar. Sokaklarımıza ambulanslar ve itfaiyeler girmekte zorlanıyor. Alt yapı çalışmalarında yeteri derecede hizmetler alamıyoruz. En önemlisi de çocuklarımızın rahatça vakit geçirebileceği bir sosyal donatı alanımız yoktu. Bu proje ile tüm bunlar tamamlanmış olacak ve tüm sorunlar çözülmüş olacak inşallah. Halkımız bu kentsel dönüşüm ile birlikte gelecekte çok daha rahat bir yaşam sürdürecekler.” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları