Konya’nın Selçuklu Belediyesi, “Daha modern ve temiz bir Selçuklu” sloganıyla başlattığı temizlik çalışmaları çerçevesinde, “Atık Takip Sistemi” uygulamasına başlıyor.

Selçuklu Belediyesi, “Daha modern ve temiz Selçuklu” sloganıyla başlattığı çalışmalarını sürdürüyor. Belediye, 2009 yılında yer altı çöp konteyner sistemini devreye sokmuştu. Belediye, şimdi de “Atık Takip Sistemi” uygulamasını hayata geçiriyor. Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri pilot uygulaması Bosna Hersek Mahallesi’nde olan çöp konteynerlerine araç takip sensörlerinin montajına başladı.

“Memnuniyetin en yüksek olduğu alanlardan biri”

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediyenin yenilikçi ve öncü belediyecilik faaliyetleriyle ilçede yaşayanların yaşam kalitesine katkı sağlamaya devam ettiğini belirtti. Altay, “Temizlik çalışmaları Selçuklu‘da memnuniyetin en yüksek olduğu alanlardan biri. Güçlendirdiğimiz araç filomuzla Selçuklu’nun 72 mahallesinde 7 gün 24 saat sorunsuz temizlik hizmeti sunuyoruz. Günlük ortalama 650 bin kilogram atık topladığımız Selçuklu’da modern belediyeciliğin ve teknolojinin en son yeniliklerini kullanıyoruz. Konya’da ilk kez belediyemiz tarafından hayata geçirilen yeraltı çöp konteyneri sisteminde bugün yeni bir adım daha atıyoruz. Akıllı Atık Toplama Sistemine geçiyoruz. Temizlik hizmetlerimize yeni bir boyut ve birçok kazanım sağlayacak yeni sistemin Selçuklu’muza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sensörler yerleştirilecek

Akıllı Atık Toplama Sistemi sayesinde en az yakıt sarfiyatı ve en yüksek perfomans ile atık toplama hizmetinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Sistem ile Selçuklu Belediyesi bünyesindeki yerleşik çöp konteynerlerine sensörler yerleştirilerek atıkların gerçek zamanlı bilgileri takip edilecek. Daha sonra bu bilgiler dinamik bir rotalama programı aracılığıyla işlenecek ve atık toplama sistemi için özel olarak geliştirilmiş navigasyon paneli üzerine yansıtılacak. Bu, cöp toplama araçlarına optimal rota belirlemede kullanılacak. Araçların, akıllı rotaları takibi sayesinde, araçlar daha kısa mesafe kat ederek daha fazla atık toplayacak. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlanacak ve karbon salınımı en aza indirgenecek. Ayrıca, Akıllı Atık Toplama Sistemi sayesinde araçların çalıştığı süre boyunca konum bilgileri, hangi rotayı takip ettiği, hız bilgileri, hangi konteyneri ne zaman aldığı anlık olarak takip edilebilecek. Böylece atık toplama süreçlerinin verimli yönetilmesi ile birlikte Selçuklu’ya sunulan hizmet standardı yükselecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Selçuklu Belediyespor U18 Basketbol Takımı, şampiyon oldu