Köyden başlayıp, MABESEM’de mutluluğu yakalayan bir yaşam

SONER EMMİ’NİN MUTLULUK SERÜVENİ

Hani bazı şehirlerin simge isimleri vardır. Kimisi bilim adamı, kimisi alim, kimisi ünlü bir sinema yıldızı, hatta kimisi bir veli. Şu anda Malatya’nın simge isimleri olan Mercedes Kadir, Deli Aziz, Davulcu Kazım, Perişan Hüseyin gibi Soner Emmi de Malatya’nın, özellikle de Malatyapark’ın ve o bölgenin simge isimlerinden birisi.

1982 yılında Akçadağ’da dünyaya gelen Down Sendromlu Soner Şahin, 7 çocuklu bir ailenin en küçüğü. Çocukluk yıllarını geçirdiği Akçadağ’ın Gölpınar köyündeki insanların yakın ilgi ve sıcak davranışları yüzünden farklılığını hissetmeyen Soner Şahin, köyde ‘Soner Emmi’ diye anılmış yıllar boyu.

Annesi’nin rahatsızlığı nedeniyle ailecek Malatya’ya göç eden Soner Emmi, kısa süre içerisinde bulundukları bölgede insanların sevgisini kazanırken, özellikle Malatyapark’ın maskotu haline gelmiş. Haziran ayında hayatta en çok düşkün olduğu annesini kaybeden Soner Emmi, diğer aile üyelerinin yakın ilgi ve alakalarına rağmen bunalımdan bir türlü çıkamazken, bir Cuma namazı çıkışında bir camii cemaati sayesinde hayatının seyri değişmiş. Bu cami cemaati Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi (MABESEM)’in faaliyet alanlarından bahsederek burayı tavsiye etmesi, Soner Emmi’nin içindeki cevherin gün yüzüne çıkarak, mutluluğu yakalamasına vesile oluyor. O günden sonra MABESEM’e gelerek Temel Sanat Eğitimi ve Bağlama Eğitimi alan Soner Emmi’nin yüzü gülmeye başlıyor.

Soner Emmi ile yakından ilgilenen yeğenleri, ‘Soner, her geçen gün daha çok mutlu olmakta ve yüzü daha çok gülmekte. Buna vesile olan herkesten Allah razı olsun. Umarım Soner gibi toplumuzun diğer farklı bireyleri de Sanat Merkezinin imkânlarından yararlanmaya başlar” dediler.

Mutluluğu gözlerinden okunan Soner Emmi ise haftanın 3 günü kursa geldiğini belirterek, “Burayı çok sevdim. Öğretmenlerim benimle çok ilgileniyorlar. Bağlamam var. Burada öğretmenlerim nota veriyor ben gidip evde tekrar ediyorum” şeklinde mutluluğunu ifade ediyor.

İnceleyin:  Sultanhanı Kervansarayı restore ediliyor

20160725_141012

Facebook Yorumları