Ana SayfaGündemSosyal Konut Projesi'nde aslan payını kaptı

Sosyal Konut Projesi’nde aslan payını kaptı

Gaziantep’e, 5 bin 200 sosyal konut yapılacak. Kuzey Şehir’de planlanan proje ile artan nüfusla birlikte ortaya çıkan konut açığının giderilmesi hedefleniyor. 

Gaziantep’te artan nüfusla birlikte barınma sorunu ortaya çıkınca konut açığını kapatmak amacıyla harekete geçen Büyükşehir Belediye Başkanlığına, en büyük destek Cumhurbaşkanlığı’ndan geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında aslan payı Gaziantep’e düştü. Projeyle kentin yeni yaşam alanı olacak Kuzey Şehir’de 5 bin 200 sosyal konutun yapılması düşünülüyor.

Sosyal konut için son başvuru tarihi 15 Ocak

Sosyal konutlar; yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 2+1 ve 3+1 planında inşa edilecek. Talep toplama süresi ise 15 Ocak 2020’de sona erecek. Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca inşa ettirilecek konutlar için Ziraat Bankası AŞ’nin proje ilinde bulunan yetkili şubeleri aracılığıyla başvurular kabul edilecek. Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek, başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecek. Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati TOKİ’nin web sayfasında duyurulacak.

gaziantep konut 3

Kuzey Şehir’e yeni konutlar eklenecek

Şehitkâmil ilçesi sınırları içerisinde 8,5 milyon metrekare alanda kurulan 50 bin konutlu 250 bin nüfusun yaşayacağı Kuzey Şehir’e yeni konutlar eklenecek. Geleneksel sokak yaşam unsurları korunacak. Vatandaşlar, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kent merkezine gitmeye gerek duymadan karşılayabilecek. Mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturacak.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla