Ana SayfaÇevreTürkiye’ye örnek oldu

Türkiye’ye örnek oldu

Üretim ve dağıtımda akıllı su sistemini kullanan Bursa, yüzde 20.48’lik kayıp-kaçak oranıyla Türkiye’ye örnek oldu.

 

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BUSKİ’ye bağlı faaliyet gösteren Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemi (SCADA) merkezini ziyaret ederek, yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Aktaş, “Üretim ve dağıtımda akıllı su sistemini kullanan Bursa, yüzde 20.48’lik kayıp-kaçak oranıyla Türkiye’nin örnek şehirlerinden biri oldu” dedi. BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç’in de yer aldığı ziyarette, SCADA ve Haberleşme Sistemleri Birim Sorumlusu Serhat Gülenç tarafından ‘kurumun işleyişine ilişkin’ mini bir sunum yapıldı.

Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemi Merkezi 2
Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemi Merkezi 2

DSİ’nin belirlediği hedefin altında su kaybı

Başkan Aktaş, 3 milyon nüfusu ile Türkiye’nin 4. büyük ili olan Bursa’da, 1 milyon 375 bin aboneye hizmet verdiklerini söyledi. Aktaş, yılda 154 milyon metreküp üretim, 147.7 milyon metreküp de tüketimin olduğu şehirde 812 su deposunun bulunduğunu belirtti.  BUSKİ’nin, DSİ’nin belirlediği yüzde 25’lik hedefin altında bir su kaybı yaşadığını vurgulayan Aktaş; içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarını yenileyen Bursa’nın yüzde 20.48’lik kayıp-kaçak oranıyla Türkiye’nin örnek şehirlerinden biri olduğunu kaydetti.

Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemi Merkezi 3
Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemi Merkezi 3

Tesisler sürekli gözetim altında

Doğancı ve Nilüfer barajlarının yanı sıra kaynak suları ve yeraltı kuyuları ile şehrin su ihtiyacını kesintisiz olarak karşıladıklarını belirten Aktaş, “SCADA merkeziyle ‘güvenli su sağlama konusunda’ üstlendiğimiz görevi eksiksiz yerine getirmek için kullanılan tesisler ile içme suyu şebekesini sürekli gözetim altında tutuyoruz. SCADA’yı ileri düzeyde uygulayan BUSKİ, kullanıcılara sürekli ve yeterli su dağıtımı sağlıyor” dedi.

479 nokta kontrol altında

SCADA merkezinin, toplamda 479 noktanın bilgisayarlarla kontrol ve yönetimini sağladığını vurgulayan Başkan Aktaş, “Şehrin herhangi bir noktasındaki iletim hattında yaşanan sıkıntı, elektronik olarak anında tespit ediliyor. Bilgisayarlar vasıtasıyla vanalar ve pompalara direkt komutlar göndererek, ekipmanlara uzaktan müdahale ediyoruz. Bu sistemle hem israfı önlüyoruz hem de suyun etkin yönetimini sağlıyoruz” diye konuştu.

Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemi Merkezi 4
Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemi Merkezi 4

“Suyu idareli kullanın”

Suyun tasarruflu kullanılması konusunda da vatandaşları uyaran Aktaş, “Bursa’da şu an için su sıkıntısı söz konusu değil fakat salgın nedeniyle yapılacak muhtemel bir yüklenme, seyir değişikliğine neden olabilir. Bu nedenle vatandaşlarımız su tasarrufu konusunda duyarlı olmalı” dedi.

 

 

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla