Ana SayfaÇevreSüs bitkisi ithalatını bitirecek hamle

Süs bitkisi ithalatını bitirecek hamle

Nilüfer Belediyesi ilçedeki yeşil alanlarda kullanılacak çiçek ve süs bitkilerinin üretimi için Konaklı Mahallesi kırsalında belediyeye ait tarım alanı üzerinde sera kuracak.

303 parkı bulunan ve Bursa’da en fazla yeşil alana sahip yerleşim olan Nilüfer’de, park ve yeşil alan düzenlemelerinde kullanılacak çiçek ve süs bitkilerini artık Nilüfer Belediyesi kendisi üretecek. Bunun için Konaklı Mahallesi kırsalında belediyeye ait 114 dönümlük tarım arazisinin bir bölümünde seralar kurmaya hazırlanan Nilüfer Belediyesi, burada mevsimlik çiçekler, süs bitkileri, bazı ağaç türleri ve çalı formlu bitkilerin üretimini yapacak.

Süs bitkisi ithalatını bitirecek hamle
Süs bitkisi ithalatını bitirecek hamle – ozelkalem.com.tr

Tıbbi aromatik bitki de üretilecek

Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Sema Tokgöz ve Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay ile birlikte, Konaklı Mahallesindeki tarım alanında sera altyapısın kurulması ile ilgili incelemelerde bulunan Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çınar, proje hakkında bilgi verdi. Bu alanda ayrıca tıbbî aromatik bitki üretimi de gerçekleştirileceğini belirten Çınar, “Burada iklim koşullarına elverişli olan türlerden bitki, çiçek ve çalı gruplarını yetiştireceğiz. Uzun vadedeki hedefimiz, ticari ürün haline gelebilecek olanları, İstanbul ve Ankara gibi Büyükşehir Belediyeleri ile ihtiyacı olan diğer belediyeler vasıtası ile ticari anlamda değerlendirmek. Böylece şehir ve ülke ekonomisine de katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Süs bitkisi ithalatını bitirecek hamle
Süs bitkisi ithalatını bitirecek hamle

Toprak analizi gerçekleştirilecek

Remzi Çınar ayrıca, Nilüfer’de tarım topraklarının uydu görüntüleri ve toprak analizleriyle etüdünün gerçekleştirip toprak yapısıyla ilgili geniş kapsamlı bir projenin önümüzdeki günlerde resmen başlayacağını söyledi. Söz konusu çalışmanın Uludağ Üniversitesi ve Nilüfer Belediyesi arasında imzalanacak protokol ile birlikte temmuz ayı içerisinde Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy danışmanlığında başlayacağını ifade etti.

Hastalık getirebilirler

Öte yandan, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi, Süs ve Tıbbi Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, kullanılan süs bitkilerinin çoğunun ithal olarak geldiğini vurgulayan Aksoy, bu bitkilerin maddi kayıp oluşturmasının yanı sıra ülkemize hastalık getirme riskinin de olduğunu ifade etmişti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler