Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Tarihi Kentler birliğince her yıl düzenlenen Kült20160822103254_ürel birikimin korunmasına yönelik eğitim programın bu yıl Melikgazi İlçesinde yapılacağını söyledi.

Tarihi ve kültürel
değerlerini korumak ve yaşatmak amacıyla kurulmuş olan Tarihi Kentler Birliğinin Eylül Ayında yapılacak olan eğitim programında Melikgazi belediyesinin ev sahipliği yapacağını belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, bu eğitim programı ile tarihi yapıların korunmasında başarılı çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarıyla model teşkil etmiş belediyefaaliyetlerin yerinde incelendiğini kaydetti.

Özellikle son iki yılda Melikgazi Belediyesinin gerçekleştirmişolduğu tarihi yapıların onarımı ve günümüz hizmetine sunulmasında büyük başarısını ortaya koyan Melikgazi Belediyesi’nin yine referans belediye seçildiğini ifade eden BaşkanMemduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi.

Melikgazi belediyesince son iki yıldır gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar ile adeta tarihi mekanların koruyucu ve kollayıcısı olmuştur. Bu örnek alınacak çalışmalar Tarihi Kentler Birliğince eğitim çalışmasına alınmıştır. Çünkü son iki yıldır 15 tarihi yapıyı onarmış ve günümüz hizmetine sunmuştur. Bu çok ciddi bir çalışmadır ve yapılanlar dikkate alınarak örnek gösterilmektedir. Bu Melikgazi belediyesi için bir kazanç ve başarıdır. Bu eğitim toplantısına toplam 433 üye belediyesi olan Tarihi Kentler Birliği’ne bağlı belediyelerin teknik kadrolarına deneyimlerini ve yaptığı çalışmalar örnekler ile anlatacaktır. Melikgazi Belediyesinin gerçekleştirilmiş olan çalışmalar bizzat gezilecektir. 28-30 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan programda;  tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması ve yaşatılması adına Melikgazi belediyesinin gerçekleştirdiği çalışmalar hem seminerlerle hem de alanlarda teknik personellerince anlatılacaktır. Bu eğitim seminerin başlığı zaten
Kültürel Birikimin Korunması ve İşlevlendirilmesinde Melikgazi Örneği” konusudur

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bakanlık ve İBB, Tarihi Yarımada için protokol imzalandı