TBMM Başkanı Mustafa Şentop, siyasi istikrarı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye’nin 1990’lı yıllarındaki istikrarı hatırlayanlar olduğunu, o zamanlar istikrarın 6 ay, 1 ile 1,5 yıl en fazla sürdüğünü dile getirdi. Son zamanlardaki Türkiye’de olan istikrarın altını çizdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Şoförler ve Otomobilciler Odası Esnaf Şurasına kahvaltılı toplantıya katıldı. Şentop kahvaltılı toplantıda şu açıklamalarda bulundu: “TBMM Başkanlığı zor bir görev. Anayasa değişikliği yaptık 16 Nisan 2017’de. Bu değişiklik sonrasında Türkiye’de kurumların yerli yerine oturabilmesi için sadece kanun değişiklikleri yeterli değil, uygulama önemli. Dolayısıyla bunu sağlayabilmek için hep beraber başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bir gayret gösterme mecburiyetimiz var.”


TBMM Başkanı Şentop, “Dokunulmazlıkların hepsini kaldıralım diyorlardı, biz de hepsini kaldıralım dedik.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’nin güçlü olması lazım”

Şentop, Türkiye’nin değişen dünya düzeninde güçlü olması gerektiğini dile getirdi. Şentop, Türkiye’nin 20 sene 30 sene öncesinin bakış açılarıyla değil bugün yaşadığımız dünyanın dinamikleriyle bu dünyadaki güç dengeleri politika üretilmesi gerektiğini açıklayan Şentop, ”30 sene öncesinin parametreleri ile bilgileriyle dünyayı değerlendirmeye çalışanlar var. Böyle olmaz farklı bir dünya düzenine gidiyoruz. Şu anda bir düzensizlik var ama yeni bir dünya düzeninin kurulması yönünde bir gidişat var, bir yürüyüş var. Burada Türkiye’nin güçlü olması lazım, itibarlı olması lazım, isabetli kararlar veriyor olması lazım. Büyük ölçüde bunu sağladık” diye konuştu.

“Türkiye’de bir istikrar var”

Şentop, son dönemde döviz üzerinden de açıklamalarda bulundu. Türkiye’ye karşı gelişmelerin yaşandığını söyleyen Şentop, döviz olayının seçime yönelik bir durum olduğunu vurguladı. Şentop, “Son birkaç gündür Türkiye’de yeni gelişen dövizle ilgili durum var. Ne oldu? Ne var? Hadise ne? Baktığımıza göre tek bir olay var 31 Mart’ta yapılacak seçimden başka bir şey yok. Türkiye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 17 yıl içerisinde önemli mesafeler aldı. 17 yıl öncesine göre ekonomik olarak güçlü bir ülke haline geldi” dedi. Aynı şekilde siyasi istikrarı Türkiye’nin çok önemli. 1990’lı yılları hatırlayanlar vardır. 6 ay, 1 ile 1,5 yıl süren hükümetlerle Türkiye idare ediliyordu. Son 17 yıldır Türkiye’de bir istikrar var.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İnceleyin:  Cumhur İttifakı Adayı Özhaseki oyunu kullandı

“Dokunulmazlıklar kalktı”

TBMM Başkanı Şentop, Anayasa Komisyonu olarak anayasa değişikliği yaptıklarını, dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyenler için hepsini kaldırdığını dile getiren Şentop, “Dokunulmazlıkların hepsini kaldıralım diyorlardı, biz de hepsini kaldıralım dedik. O zaman şaka yaptığımızı zannettiler, Anayasa Komisyonu olarak anayasa değişikliği yaptık. Hepsini kaldırdık. Hepsini kaldırmaya başlayınca, ciddi olduğumuzu anlayınca bu sefer tepki gösterdiler. O masaların üzerinden uçarak bizim arkadaşlarımıza, milletvekillerimize saldıranlar oldu. Anayasa Komisyonu toplantılarında kavgalar oldu. Madem hepiniz istiyorsunuz, biz de istiyoruz hadi şunu yapalım dedik ve yaptık. Sonra dokunulmazlıklar kalktı ve herkes yargılanmaya başladı.

Madem hesap vermekten korkmuyorsunuz, buyurun herkes hesabını versin. Sadece HDP’lilerin değil, Mecliste hangi milletvekilinin dosyası varsa hepsinin dokunulmazlığını kaldırdık.” ifadelerinde bulundu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a Çorlu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Abdullah Baş tarafından günün anısına klasik maket otomobil hediye edildi. 

Facebook Yorumları