Ana SayfaGündemTesla, Shanghai’de 450 bin araç kapasiteli ikinci bir fabrika kuruyor

Tesla, Shanghai’de 450 bin araç kapasiteli ikinci bir fabrika kuruyor

Tesla, Shanghai’de bulunan mevcut Gigafactory 3’ün hemen yanında şimdi ikinci montaj zincirini kuruyor. Burada her yıl 450 bin ek araç üretim kapasitesine sahip olunacak. Bu yeni üretim hattının Model 3 ve Model Y üretimine yönelik olduğu bildiriliyor. 

Birkaç gün önce Tesla, Çinli yetkililerle müzakerelere girişerek Shanghai’deki Gigafactory’sinin üretimine yeniden başlama izni almayı başardı. Salgın nedeniyle eve kapanma zorunluluğu dolayısıyla tesis 50 bin birimlik bir üretim kaybına uğramış bulunuyor. Amerikalı üretici, yitirilen zamanı telafi amacıyla çalışanlarını bir süre tesiste uyumaya razı etti. Bu amaçla Tesla çalışanlarına portatif yataklar dağıtarak onların geceleri de tesiste kalmalarını sağlıyor.

Beijing’in “Sıfır Kovid” politikası Tesla’nın hararetini söndürmüşe benzemiyor. Öyle ki, üretici Shanghai’de ikinci bir üretim hattı oluşturuyor. Bu yeni montaj zincirinin yıllık 450 bin birim üretme kapasitesi olacak. Montaj zinciri, 2019 yılı sonu itibarıyla elektrikli araç üretimine başlamış bulunan Gigafactory 3’ün bir bölümünü oluşturacak. Tesla, bu projesiyle 936 bin birimlik küresel üretimini iki katına çıkarma yolunu arıyor. Çin’deki Gigafactory, 2021 yılında, 484 bin 130 adet Model 3 ve Model Y üreterek, Tesla’ya toplam 936 bin birimlik küresel üretiminin yüzde 51,7 kadarını sağlamıştı.

Model 3 ve Model Y araçlarından 321 bin adedi geçen yıl Çin’deki müşterilere teslim edilmişti. Bu bir önceki 2020 yılına göre yüzde 17 kadar fazlaydı. Elon Musk bu ülke pazarının çok vadedici olduğuna inanmış durumda. Çin’deki üretimin ülke içindeki teslimatından geri kalan 163 bin 130 araç ise Tesla’nın diğer pazarlarından Almanya ve Japonya’ya sevk edilmişti. Aslında yetkililer ve uzmanlar, Tesla’nın hedefinin Shanghai’de yılda 2 milyon birim üretime ulaşmak olup bunun da bir zaman meselesi olduğu görüşünde. 

Shanghai Gigafactory Çin’de bütünüyle yabancı bir yatırımcıya ait olan tek otomobil üretim tesisi. Beijing, Tesla’nın Asya kıtasındaki faaliyetlerinin, uzun vadede bu bölgenin elektrikli araç konusundaki liderlik çabalarına katkı sağlayacağını düşünüyor. Nitekim Tesla yönetimi son verdiği demeçte, Çin yönetiminin üretime yeniden başlamaları hususunda yardımcı olduğunu belirtti. Bu suretle Gigafactory’de salgına karşı her türlü önlem alınarak 6 bin çalışan işe getirilebildi. 
 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla