s762144

İzmir tarihinin en büyük yatırımı olan Üçyol-Buca Metro projesinin genel ihale ilanı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın internet sitesinde yayımlandı. 

İZMİR – Üçyol-Buca Metro projesinin genel ihale ilanı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) internet sitesinde yayımlandı. Genel ilan yapım işine talip olabilecek dünyadaki tüm firmaların projeden haberdar olmasını ve ihaleye hazırlanmalarını sağlıyor. Bundan sonraki süreçte, tekliflerin alınması için 6 ay içinde ayrı bir ihale düzenlenecek ve kazanan firma belirlenecek. İnşaatın ise bu yılın ikinci yarısında başlaması planlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile EBRD geçen aralık ayında 80 milyon avro’luk finansman yetkilendirme sözleşmesi imzalamıştı.

Üçyol-Buca Metrosu, İzmir tarihinin en büyük yatırımı

Üçyol-Buca Metrosu, İzmir tarihinin en büyük yatırım projesi olacak. Projeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi özkaynakları ile yapacak. Derin tünel tekniğiyle açılacak hattın uzunluğu 13,5 kilometreyi bulacak. Üçyol ile başlayan ve 11 istasyondan oluşan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları yer alacak.

Projenin en büyük özelliği “sürücüsüz metro” olması

Buca Metrosu, Altay-Bornova arasında çalışan metro hattı ile Üçyol İstasyonu’nda; İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu’nda buluşacak. Bu projenin en büyük özelliklerinden biri de “sürücüsüz metro” olması.

Proje kapsamında 80 bin metrekare kapalı alana sahip bakım atölye ve depo binası da yapılacak. İki katlı tasarlanan binada, alt kat geceleme, üst kat ise araç bakım ve onarım katı olarak kullanılacak. Üst katta ayrıca idari ofisler ve personel kullanım alanları da bulunacak.

s153123

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Gaziantep Büyükşehir'den 'yapay zeka' eğitim hamlesi