“UNESCO Dünya Mirası Yolunda” Organizasyonu 24 – 25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. İki UNESCO Kenti arasında 500 amatör bisikletçi 184 kilometrelik mesafeyi pedallayacak. Organizasyon 24 Eylül sabahı Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Meryem Ana Evi önünden başlayacak.

Meryem Ana’dan Kızıl Avlu’ya

Dünya Mirası “UNESCO Dünya Mirası Yolunda” Organizasyonun startı Meryem Ana Evi’nin önünden verilecek. Bisikletçiler Efes Antik Kenti’nin yanından D550 Karayoluna çıkarak Selçuk- Menderes- Gaziemir- Karabağlar – Bayraklı güzergahını takip ederek Karşıyaka Sahili’ne ulaşacaklar. Organizasyonun ikinci gününde ise Karşıyaka’dan hareket edecek olan bisikletçiler Çiğli, Ulukent, Menemen, Aliağa, Şakran, Yenikent’ten devam ederek Bergama’daki Kızıl Avlu’ya ulaşacaklar.

Organizasyonun amacı

Dünya Miras Listesi’ne adını yazdıran iki ilçenin tanınmasını sağlamak, miras olgusuyla ilgili farkındalık sağlamak, bisiklet sporunu geniş kitlelere tanıtmak amacıyla düzenlenecek “UNESCO Dünya Mirası Yolunda” Organizasyonu İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Selçuk Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilecek. “UNESCO Dünya Mirası Yolunda” Organizasyonun amaçları arasında dünya mirası olan iki ilçenin tanıtımının yapılmasının yanı sıra; dünya mirası kavramına da dikkat çekilmesi amaçlanıyor. “UNESCO Dünya Mirası Yolunda” Organizasyonu ile UNESCO’nun kuruluş amaçlarından olan ekolojik dengenin ve doğanın korunması, egzoz gazlarının ve gürültü kirliliğinin çevreye verdiği zararlar gibi konularda da kamuoyunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor.tj3a7769

Facebook Yorumları
İnceleyin:  “Birbirimize ihtiyacımız var”