İçerisinde neler olduğu ve nereye kadar uzandığı bilinmeyen Ünye Kalesi içindeki dehlizlerin, bu yaz sonuna kadar turizme kazandırılması hedefleniyor. Kalede restorasyon çalışmaları başladı.

Ordu’da Ünye Kalesi’nin restorasyon çalışmaları başladı. Türkiye’nin korunaklı kalelerinden biri olan ve M.Ö. 200-250 yıllarında Kral Mithridates tarafından yaptırılan Ünye Kalesi’nde iki adet dehliz bulunuyor. Biri küçük, diğeri ise çok daha büyük olan ve nereye çıktığı henüz bilinmeyen dehlizlerde zaman içinde yıpranma ve atılan taşlarla dolan bölümler yeniden açılıyor.

Ziyaretçi sayısında artış bekleniyor

İçerisinde neler olduğu ve nereye kadar uzandığı bilinmeyen dehlizlerin, bu yaz sonuna kadar açılarak turizme kazandırılması hedefleniyor. Ünye Kalesi’nde dehlizlerin yanı sıra, kral mezarları, tapınak odaları, kraliçe havuzu gibi birçok farklı unsur da bulunuyor. Ünye Belediyesi tarafından 2015 yılında başlatılan Kültür Yolu Projesi kapsamında Ünye Kalesi’nin turizme kazandırılması sonrası ilçede ziyaretçi sayısında artış bekleniyor.

“15 milyon liranın üzerinde kaynak aktarıldı”

Kalede yaptığı incelemenin ardından açıklamada bulunan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, proje doğrultusunda 15 milyon liranın üzerinde kaynak aktarıldığını belirtti. Çamyar, birçok tarihi eserin restore edilerek yeniden kent turizmine kazandırıldığını söyledi. Yapılan çalışmalarla ziyaretçi sayısında bu yıl 2 kat artış yaşandığını anlatan Başkan Ahmet Çamyar, 2,5 yıl süren yoğun bir hukuk mücadelesi sonrası kalenin mülkiyetini Ünye Belediyesine kazandırdıklarını ve restorasyon için tüm engellerin ortadan kaldırıldığını belirtti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  2 yıl içinde kuraklık yaşanabilir