İstanbul trafiği ile ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yapılan çalışmalarla kentte trafiğin rahatlayacağını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, belediyenin Bakırköy’deki ek hizmet binasındaki Ulaşım Yönetim Merkezi’ni (UYM) ziyaret ederek yetkililerden brifing aldı. Uysal, UYM’de yapılan işlemler hakkında bilgi verdi. Uysal, belediyenin kuruluşu alan İSBAK tarafından üretilen yerli ve milli yazılım programları ile hayata geçirilen akıllı çözümler sayesinde İstanbul genelindeki trafiğin yüzde 17 azaldığını söyledi.

“Olumlu ve verimli neticeler aldık”

Akıllı çözümler sayesinde olumlu ve verimli neticeler alındığını anlatan Uysal, “Akıllı şehir ve akıllı belediyecilik denilen uygulamalar her halde, trafik ve güvenlik üzerine yapılan çalışmalardan oluşuyor. Burada da akıllı şehircilik adına yapılabilecek. Dünyada yapılanlar adına ne varsa aşağı-yukarı önemli bir kısmı burada yapılıyor. Buranın kuruluşuna bakarsak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 1997 yılında İstanbul’da ilk defa Taksim ve çevresi, İstiklal Caddesi’nde 6 kamera ile kurulmuş. Merkezden oradaki hareketliliği trafiği takip edelim düşüncesiyle kuruldu. Bu sistem bugün toplamda bin 300 kamera ile takip edilen bir hale geldi” dedi.

“Bin 300 kamera ile takip gerçekleştiriliyor

İstanbul’daki 3,5 milyon araç ile yaya trafiğinin takip edilip çözümler üretilen sistemin çok büyük faydaları olduğunu aktaran Uysal, “Büyükşehir Belediyesi olarak trafik ışıklarında yayaları, kavşaklarda toplu ulaşım araçlarını, iTaksi modelli taksileri, minibüsleri, kentteki öğrenci servislerini, inşaatlarda kullanılan hafriyat kamyonlarını tamamıyla takip edebiliyoruz. Öncelikle bin 300 kamera ile İstanbul’daki trafiğin tamamını takip etme üzerine kurgulanmış bir sistem. İlave olarak akıllı sinyalizasyon üzerindeki bilgilerle sıkışmalara anında müdahale ediliyor. Sürücülerin sağlıklı olup olmadığının da takibinin yapıldığı bir sistem. Herhangi bir tartışma olduğu zaman direkt kamera sistemi üzerinden, müşterinin, yolcunun bir şikayeti varsa onu incelemek, şoförün yolcudan bir şikayeti varsa onu inceleme ve kayıtlar üzerinden birebir takip etme imkanı ortaya çıkmış oluyor. Otobüslerimizde de aynı şekilde. Otobüslerimizdeki yolcu sayısı, otobüs duraklarındaki yoğunluk, araçtaki fazla yolcu oluşu ve az sayıdaki seferlerin artırılması gibi konular hep buradan takip ediliyor. Bu manada bu sistem trafiğe bir rahatlama getirecek” diye konuştu.

İnceleyin:  Binali Yıldırım’dan sondakika açıklaması: “Seçimi kazandık”

Yerli navigasyon: İBB Yol Gösteren

Mevlüt Uysal, 1997 yılında 6 kamera ile başlayıp bin 300 kamera ile devam eden sisteme her geçen gün yeni uygulamaların entegre edildiğini vurguladı. Uysal, “Araç Takip Sistemi burada, iTaksi uygulaması burada başladı. Çekici hizmeti buraya entegre edilecek. Yandex, Google gibi navigasyonun bir benzeri İBB Yol Gösteren de hizmete girdi. İBB Yol Gösteren, yerli ve millidir. Adı da milli olsun dedik. Bu aynen diğer yurt dışındaki navigasyonların sistemini içeriyor. Bir noktadan başka bir noktaya en hızlı, en pratik ve trafiğin en açık olduğu yerden ulaştırıyor. Önce Marmara’da, devamında Türkiye’de kullanılacak” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları