Ana SayfaGündemXi Jinping, küresel güvenlik inisiyatifini ileri sürdü

Xi Jinping, küresel güvenlik inisiyatifini ileri sürdü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün video konferans yoluyla Boao Asya Forumu 2022 Yıllık Toplantısı’nın açılışına katıldı ve etkinlikte bir konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında, zorlukların hiçbir zaman tarihin ilerleme adımlarını engellemediğini belirtti. Xi, tehditler karşısında, özgüvenin kaybedilmemesi, tehditlere boyun eğilmemesi gerektiğini söyledi.

Xi, insanlığın bir kader ortaklığı olduğunu, bütün ülkelerin barış, kalkınma, işbirliği ve ortak kazanç trendine uygun olarak, el ele verip tehditleri göğüslemesi ve işbirliği içinde geleceği yaratması gerektiğini ifade etti.

Güvenliğin kalkınmanın ön şartı ve insanlığın bölünmez bir güvenlik ortaklığı olduğuna işaret eden Xi, “Gerçekler, Soğuk Savaş zihniyetinin sadece küresel barış çerçevesini bozabileceğini, hegemonyacılık ve güç siyasetinin ancak dünya barışına zarar vereceğini, bloklar arasındaki zıtlaşmanın ancak güvenlik tehditlerini artıracağını kanıtladı.” diye konuştu.

Xi, dünya güvenliğini pekiştirmek için Çin’in ileri sürdüğü küresel güvenlik inisiyatifinin detaylarını şu şekilde açıkladı: “Ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik düşüncesinde ısrar edilerek, dünya barışı ve güvenliği beraber savunulmalı. Bütün ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilerek, diğer ülkelerin içişlerine müdahale edilmemeli ve bütün ülke halklarının kendi iradesiyle kalkınma yolu ve toplumsal sistemini tercih etmelerine saygı gösterilmeli. Birleşmiş Milletler Şartı’nın amacı ile ilkelerinin uygulanmasında ısrar edilerek, güvenliğin bölünmezliği ilkesi temelinde, dengeli, etkili ve sürdürülebilir güvenlik yapısı oluşturulup, bir ülkenin kendi güvenliğinin diğer ülkelerin güvensizliği temelinde oluşturulmasına karşı çıkılmalı. Ülkeler arasındaki fikir ayrılıkları ve anlaşmazlıkların diyalog yoluyla barışçıl şekilde çözülmesinde ısrar edilerek, krizin barışçıl çözümüne faydalı tüm çabalara destek verilmeli, çifte standart uygulanmamalı, tek taraflı yaptırıma ve uzun kol yargı yetkisine karşı çıkılmalı. Geleneksel alan ve geleneksel olmayan alanlardaki güvenliğin eşgüdümlü şekilde savunularak, bölgedeki anlaşmazlık ile terörizm, iklim değişikliği, siber güvenliği ve biyolojik güvenlik gibi küresel sorunlar beraber göğüslenmeli.”

Xi, “Günümüzdeki dünyada herhangi tek taraflılık ve aşırı egoizm geçerli değil. İstişare, beraber inşa etme ve paylaşma şeklindeki küresel yönetişim düşüncesini yerine getirerek, insanlığın ortak değerlerini yaygınlaştırmanın yanı sıra, farklı medeniyetler arasındaki iletişimi desteklemeliyiz. Gerçek anlamdaki çok taraflıkta ve Birleşmiş Milletler’in merkezi olduğu uluslararası sistem ile uluslararası yasa temelinde oluşturulan uluslararası düzeni savunmada ısrar etmeliyiz. Büyük ülkeler özellikle bu konularda öncülük etmeli.” ifadelerine yer verdi.

Asya bölgesinin kalkınmasına değinen Xi Jinping, geçtiğimiz onlarca yıl boyunca, Asya bölgesinde istikrarın korunduğunu, ekonomide hızlı büyümenin sürdüğünü anımsattı. Ancak Asya’nın iyi olması halinde dünyanın daha iyi olacağına dikkat çeken Xi, “Asya’yı daha iyi bir şekilde geliştirerek inşa etmeliyiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Xi konuşmasında bölgesel barış ve istikrarın bölge ülkelerinin ortak çabalarının sonucu olduğuna dikkat çekerek, barış içinde bir arada yaşamanın 5 ilkesi ve Bandung Ruhu’nun daha büyük gerçekçi anlam taşıdığını kaydetti.

Xi “Karşılıklı saygı, eşitlik, karşılıklı yarar, barış içinde bir arada yaşama gibi ilkelerin ışığında iyi komşuluk politikası izlemeli ve kaderimizi kendi elimizde sıkıca tutmalıyız.” diye konuştu.

Xi Jinping, son olarak, sıfır toplamlı oyun yerine diyalog ve işbirliği, başkalarını dışlamak yerine dışa açılma ve kapsayıcılık, kendi üstünlüğü yerine karşılıklı iletişim ilkelerinin izlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Xi, bütün ülkelerin büyük olsun küçük olsun, gerek Asya içindeki ülkelerin gerekse Asya dışındaki ülkelerin, Asya’da çalkantı yaratma yerine Asya’ya yarar getirmesi, barış ve kalkınma yolunda ilerleyerek işbirliği ve ortak kazancı gerçekleştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıya aralarında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Moğolistan Devlet Başkanı Ukhnaagiin Khurelsukh, Nepal Devlet Başkanı Bidya Devi Bhandari, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov ve Laos Başbakanı Phankham Viphavanh ile Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva’nın da bulunduğu yabancı ülkelerin ve uluslararası kuruluşların yetkilileri de video konferans yolula katılıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla