Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Su ve Çevre Ödülleri’nde ‘Çevre Dostu Şehir’ ödülüne Yalova Belediyesi layık görüldü.

Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle, Su ve Teknoloji Derneği (SUTEK)’nin koordine ettiği ‘Su ve Çevre Ödülleri’nin 4’üncüsü, Ankara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir ve il belediyelerinin ayrı ayrı olarak değerlendirildiği ödüllerde Yalova Belediyesi, il belediyeleri içinde “Çevre Dostu Şehir” ödülüne layık görüldü.

Su ve Teknolojileri Derneği inceledi

Tüm kentlerde incelemelerde bulunan Su ve Teknolojileri Derneği (SUTEK) Bilim Kurulu, Yalova’da yaptığı değerlendirmede park sayıları, yürüyüş yolları, çevre düzenlemelerini göz önünde bulundurdu. Bisiklet yolları, kent aydınlatmalarına ilave olarak Yürüyen Köşk ve Doğu Sahil Bandı düzenlemesi, 80 bin metrekare yol yapımı, 100 bin metrekare yeşil alan üretimi ve 10 bin adet fidan dikimi gibi çalışmaları da dikkate alındı. Bu değerlendirmeler sonrasında Yalova Belediyesi yapmış olduğu çalışmalar nedeniyle ödüllendirildi.

Su ve Çevre Komite Kurulu Başkanı Melih Furkan Yapalak, insana ve doğaya yatırım yapan belediyeleri kutladı. Yapalak, “Su ve çevre kaynaklarının sürdürülebilirliğine ve gelişimine önem veren, insana, doğaya ve suya duyarlı çalışmalar gerçekleştiren tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Çevrecilik dersi Yalova’dan verilmiştir”

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise, “Yalova çevre ve doğa kenti özelliği taşıyan bir kentimiz. Biz göreve geldiğimiz günden itibaren bu özelliğini korumaya özen gösterdik. Hatta bunun üstüne yapmış olduğumuz çalışmalarla çevre ve doğaya sahip çıktık ve bu özelliğini daha da arttırdık. Yapmış olduğumuz parklar, yürüyüş yolları, çevre düzenlemeleri ve ilimizin markası olan Yürüyen Köşk’e verdiğimiz önemle kentimize yeni bir vizyon kattık. Yalova 850 kilometrekare ile ülkemizin en küçük kenti ancak en büyük çevreci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de kentidir” dedi.

İnceleyin:  Gastronomi Evi ile yerelden küresele

Yalova’nın bu özelliğini Yürüyen Köşk’ten aldığını anlatan Salman, “Köşk’ün yapımı esnasında ve şuan 400 yaşında olan çınarın dalının kesilmemesi için Gazi Mustafa Kemal köşkün yürütülmesini istemiştir. Yapmış olduğu bu duyarlılıkla dünyaya büyük bir çevrecilik dersini Yalova’dan vermiştir. Almış olduğumuz ödüllerin hepsi bir ekip çalışmasıyla gerçekleşti. Özellikle ‘Çevre Dostu Şehir’ ödülünü layık gören Orman ve Tarım Bakanlığının destekleriyle bu organizasyonda büyük emeği olan Su ve Teknoloji Derneğine ekibim ve Yalova adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Facebook Yorumları