Erengül Bilenser Güzel bir Türkiye
Erengül Bilenser - E'pr Yerel Yönetim Ajansı Kurucusu

Yaşadığınız sürece dünyada nasıl bir iz bırakmak istiyorsunuz?

İsminiz neyle anılsın istiyorsunuz? Aradan yüzlerce yıl geçtikten sonra bile hala neyle bilinmek istiyorsunuz?

Niyetinizden, yeteneklerinizden, aklınızdan, bilginizden, mevkinizden geriye nasıl bir iz kalsın istiyorsunuz?

Bu soruyu kendimize sık sık sormamızda fayda var. Bilerek ya da bilmeyerek, planlı ya da plansız, öyle ya da böyle hepimizden geriye izler kalacak.

Yaptığımız ya da yapmadığımız her şeyde bu soruyu hatırlamak hepimizin sorumluluğu.

Belediye başkanları ile her röportajımızda, her sohbetimizde hemen hemen hepsi kentlerinde ‘kalıcı izler’ bırakmak istediklerini dile getiriyor.

EPR Yerel Yönetim Ajansı ve Özelkalem Dergisi olarak bizim de en önemli varlık nedenimiz, kentine değer katan belediye başkanlarının bu kıymetli izlerinin ülkemizdeki yerel yönetim hafızasında kalıcı bir yer bulmasını sağlamaya katkıda bulunmak.

9. yılına ulaşan Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri’nin amacı da kentlerine mimari, sosyal, ekonomik, çevresel, toplumsal, işlevsel ve sürdürülebilir projelerle değer katan belediye başkanlarımızın izlerini derinleştirmek.

Bir başka tören heyecanında ve bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle.

What kind of mark do you want to leave in the world as long as you live?

What do you want to be remembered with?

What do you want to be known with even after hundreds of years have passed?

What kind of mark do you want to be remained from your intention, skills, mind, knowledge and status?

It is helpful to ask this question to us frequently. Knowingly or unknowingly, planned or unplanned, one way or another, some marks will leave from all of us. It is our responsibility to remember this question in everything we do or we do not.

İnceleyin:  Çin İstanbul Başkonsolosundan İmamoğlu'na 'corona' ziyareti

In every interview we do with mayors, almost all of them mention that they want to leave ‘permanent marks’ in their cities.

As EPR Local Government Agency and Özelkalem Magazine, our most important reason of being is to contribute for the valuable marks of this mayors, who add value to their cities, finding a permanent place in the local administration memory of our country.

The purpose of the Özelkalem Magazine Local Administration Awards, which has reached to its 9th years, is to deepen the marks of mayors, who added value to their cities with architectural, social, economical, environmental, communal, functional and sustainable projects.

We wish to see you in another ceremony excitement and in the next issue.

Facebook Yorumları