Ana SayfaGündemZiraat Odası Başkanı Turanlı: "Tütün tarlaları boş kaldı!"

Ziraat Odası Başkanı Turanlı: "Tütün tarlaları boş kaldı!"

21.04.2022 – ADIYAMAN – HİBYA -Adıyaman’ın Kahta ilçesi Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, tütün diyarı olarak bilinen Adıyaman’da ulusal şirketler tarafından uygulanan düşük fiyat politikaları yüzünden tütün eken üretici sayısının geçen yıla oranla yüzde 25 düştüğünü söyledi.

Tütün ekim sezonun başlayacağı bugünlerde tütün fide hazırlığı yapan tütün üreticilerini tarlalarında ziyaret eden Adıyaman’ın Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, ulusal şirketler tarafından uygulanan düşük fiyat politikaları yüzünden tütün eken üretici sayısının geçen yıla oranla yüzde 25 düştüğünü dile getirdi.

Fiyatların düşük olmasından kaynaklı bu yıl için çiftçide yüzde 20, tütün rekoltesinde ise yüzde 40 düşüş yaşanılacağını tahmin ettiklerini söyleyen Turanlı, konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada şunlar kaydetti:

”Tütün ekim sezonu yaklaştı. Bugün tütün üreticilerimiz ekim alanlarında ziyaret talep ve beklentilerini dinledik, yürüttükleri fide çalışmaları hakkında bilgi aldık. Yöremizde yüz yıllardan beri en önemli özelliği diğer tütünlere göre tadının biraz daha sert ama işlemsiz içime uygun olan tütün üretilmekte. Kota ile birlikte yerli tütün üretimi neredeyse tamamen bitme noktasına geldi. Ulusal tütün firmaların talebi doğrultusunda ege menşeli tütün üreticiliği yapılmaya başlandı. Bugün Adıyaman’da 7 bin kişi tütün üretici aile, şirketler tarafından tütün üretimi özendirilerek tütünlerini üretmiş, alımlara gelince fiyat indirimlerine maruz kalınca büyük mağduriyetler yaşamakta. Tütün alımını devletin yaptığı yıllarda tütün üreticisi emeğinin karşılığını alıyordu. Ama alımların şirketlere verilmesinden sonra şirketlerin tütünleri istediği fiyattan alması, emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerimizin tütün ekimini bırakmasına neden olmuştur.

“Tütün üreticisinin umudu yeni sezonda tütünü yüksek fiyata satabilmek”

Adıyaman’da tütün fiyatları oldukça düşük tutulmaktadır. Üreticilerimiz 2021 yılında emeğinizin karşılığını alamadı. 2022 yılında da Ege menşeli tütün fiyatı böyle devam ederse, önümüzdeki yıllarda da firmalar bu fiyat politikası ile devam ederlerse Adıyaman’da tütün ekicisi bulamayacaklar. Kalite olarak yerli tütünümüz Ege menşeli tütün daha kaliteli olmasına rağmen aramızda yaklaşık 14-15 TL gibi büyük bir fark var. Bu fiyat farkı en asgariye çekilmek zorunda aksi takdirde firmalar tütün ekecek çiftçi bulamayacak. Geçen yıl fiyatların düşük olmasından kaynaklı bu yıl için çiftçide yüzde 20, tütün rekoltesinde ise yüzde 40 düşüş yaşanılacağı kanaatindeyiz.”

“Artan fiyatlarla üretim yapılamaz duruma gelmiştir”

Girdi maliyetlerinin yüksekliğine değinen Başkan Turanlı , “Gerek mazot, gerek arazi kiraları, fideler gibi önemli kalemlerde artan fiyatlarla üretim yapılamaz duruma gelmiştir. 2022 yılı tütün fiyatlarının yakın zamanda açıklanacağı bu günlerde tütün firmaları temsilcilerine fiyat konusunda tatmin edici bir rakam açıklanmasını bu rakamın ise en az 45-50 TL bandında olması gerekir” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla