Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Türkiye Güreş Federasyonu tarafından Antalya’da gerçekleştirilen Yağlı Güreş Kurultayı sona erdi.

Federasyonun yazılı açıklamasına göre kentteki bir otelde dün başlayan kurultayda, oluşturulan komisyonlar toplantılar yaptı. Değerlendirme toplantısıyla kurultay tamamlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Zekai Kafaoğlu, kurultay boyunca, yağlı güreşin paydaşlarıyla güzel çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, “Birliğin büyüyerek devam etmesini istiyoruz. Yağlı güreş yapmayan belediyeleri de birliğe davet ediyorum. Bu kurultaya katılan, fikirlerini bizlerle paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR”

Kurultayda konuşan Kafaoğlu, “Gerçekten ata sporumuz tarihimiz ve kültürel mirasımız yağlı güreşimiz için gönülleri akan, fedakar, vefakar belediye başkanlarımız bir araya gelerek güreş müsabakalarında daha iyi organizasyon yapılması, seyir zevkinin artması için birlik kurdu. Birliğin kurulmasında emeği olanları kutluyorum, birliği önemsiyorum. Şu anda üye sayımız 43’e ulaştı ancak yağlı güreş yapan belediye sayısı 103. Yağlı güreş yapan belediyeler ile güreş yapmayan diğer belediyeleri de birliğe üye olmaya davet ediyorum. Yağlı güreşin gelişmesi noktasında başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı ile hükümetimiz, Güreş Federasyonu ile devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarını yanımızda hissediyoruz. Ata sporumuz geliştirmeyi ve gelecek nesillere aktarmak için çalışacağız. Birlikten güç kuvvet doğar. Sporun aslı sevgidir, esası birbirine saygıdır. Güreşin tüm paydaşları kurultayda bir araya geldi” dedi.

“MÜZEMİZ EKSİK”

Başkan Kafaoğlu Türkiye’de yağlı güreş müzesi olmadığını belirterek, “Müze içerisinde kispetler, pehlivanların heykelleri, pehlivanların hayatını anlatan görseller olabilir. Bu kurultayda gündeme geldi. Müzenin Balıkesir’e yakışacağına inanıyorum. Balıkesir 9 Kırkpınar başpehlivanı yetiştirmiş bir il. Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın memleketi. Sorunları çöze çöze gideceğiz, yağlı güreşi anlatacak müze yapacağız. Kudüs, Arakan ve Çanakkale ile ilgili yağlı güreşler düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları