Nüfusu 500 bini aşan 12 ilin daha büyükşehir statüsü alması yapılan düzenleme, Başbakan Binali Yıldırım’a sunuldu.

Sözcü Gazetesi’nden Veli Toprak’ın haberine göre, nüfusu 750 bin kişinin üzerinde olan 30 kent büyükşehir statüsü alacak. AK Parti’nin üzerinde durduğu birinci formüle göre büyükşehir için 500 bin kişilik nüfus kriteri esas alınacak. Bu durumda 2016 yılı sonu itibarıyla bu kriteri geçen Afyonkarahisar, Sivas, Adıyaman, Tokat, Zonguldak, Elazığ, Batman, Kütahya, Ağrı, Çorum, Osmaniye ve Çanakkale büyükşehir olacak.

Diğer tartışılan bir seçenek ise büyükşehir olunması için alt sınırın 300 bin nüfus olması yönünde. Binali Yıldırım’ın sıcak bakmadığı düzenleme kabul görürse büyükşehir sayısı 58’e çıkacak. Kentler için 300 bin nüfusu baz alınırsa büyükşehir statüsüne geçecek iller arasına Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce, Uşak, Kırklareli, Niğde, Bitlis, Rize, Amasya, Siirt eklenmiş olacak.

14 kişiyle liste dışı kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Bolu sadece 14 kişi ile düzenlemeden yararlanamayacak. Bolu’nun nüfusu 2016’da yapılan nüfus sayımına göre 299 bin 896 olarak hesaplanmıştı. Ayrıca, Büyükşehir statüsü elde edecek illerdeki tüm köyler tarih olacak. Köyler yeni dönemde mahalleye dönüşecek. Köylerde yaşayan vatandaşlar ise 2019’daki belediye seçimlerinde büyükşehir adayına oy verecek. Düzenlemenin 2019’da uygulanabilmesi için 30 Mart’tan önce Meclis’ten geçmesi gerekiyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Sögüt açıkladı... İkizce, selden 10 milyon TL zarar gördü...