Mersin Büyükşehir Belediyesi, trafiğin yoğun olduğu kavşaklara yeni nesil Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi yerleştirerek kent trafiğini kargaşadan kurtarmayı amaçlıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent trafiğini rahatlatmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Belediye bu çerçevede Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi uygulamasına geçti. Kentin yoğun kavşaklarından biri olan PTT Kavşağı’na demosu yerleştirilen sistemin test aşaması tamamlandı. Denenen sistem kavşağı trafiğin yoğunluğundan kurtardı. 2018 yılı içerisinde Mezitli Belediyesi Kavşağı, Dumlupınar Kavşağı, Çetinkaya Kavşağı ve Hilton Kavşağı başta olmak üzere trafiğin en yoğun olduğu 67 kavşağa yerleştirilecek olan sistem, bu sayede Mersin trafiğine rahat bir nefes aldıracak.

Kavşaklar trafiğe göre yönlendirilecek

Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından kavşaklara yerleştirilecek sistem sayesinde kavşakların trafik yoğunluğuna göre yönetilmesine imkan sağlanacak. Bu sistem sayesinde kavşaklardaki anlık sinyal düzeni görüntülenirken, anında müdahale edebilme ve şehrin trafik yoğunluğu haritasının çıkarılması da mümkün olacak. Kamera sistemleri, kavşağa bağlı her yön için ilgili yöndeki araçları sayabilecek şekilde yerleştirildi. Bu kameralardan elde edilen veriler Trafik Kontrol Yönetim Sistemi Merkezinde toplanarak şehirdeki trafik kontrol altına alınacak.

Bekleme süresi en aza inecek

Kavşağa bağlı kameralar sayesinde her yöndeki araçların sayısını tespit eden bu sistem, trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna bağlı olarak yönetecek. En yoğun olan yöne daha uzun süre boyunca yeşil ışık yakılmasını sağlayan sistem sayesinde, kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresi en aza inmiş olacak. Sistem sayesinde tek kavşakta günlük bin 600 litre yakıt tasarrufu sağlandı. 67 kavşağa kurulacak olan sistem tamamlandığında araçların günlük 107 bin 200 litre yakıt tasarrufu yapması sağlanacak ve vatandaşlara yıllık 39 milyon 128 bin litre yakıt kazancı sağlayacak. Elde edilen yakıt kazancı sayesinde günlük 448 bin 096 TL maliyet, yıllık ise 163 milyon 555 bin 40 TL yakıt parası vatandaşın cebinde kalacak. Bu kazançla hem vatandaşın cebine hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

İnceleyin:  Mersin Büyükşehir Belediyesi, araç filosunu genişletiyor

Trafiğin sürekli ve hızlı şekilde akmasını sağlayarak oluşan yoğunluğu önemli ölçüde azaltacak sistemi sayesinde, vatandaşlar trafikte zaman kaybetmeyecek. Kurulan sistem sayesinde araçların ortalama hızı yüzde 23 artarken, kırmızı ışıkta durma sayısı yüzde 21 oranında azaltılacak ve kırmızı ışıkta beklemelere bağlı oluşan gecikmeler yüzde 29 azalacak.

Facebook Yorumları