Ana SayfaBilim150 bin bilimsever ile rekor kırdı

150 bin bilimsever ile rekor kırdı

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, geçen yıl ağırladığı 150 bine yakın bilimsever ile rekora imza attı. Merkezdeki bilimsel etkinlik ve atölye çalışmalarına ise 104 bin 597 kişi katıldı.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), 2019 yılını rekorlarla kapattı. BTM’yi, Bursa’nın yanı sıra, çevre illerden ve yurt dışından toplamda 149 bin 653 bilimsever ziyaret etti. Bilimsel atölye çalışmalarında da yeni bir rekora imza attı. Yıl boyunca farklı disiplinlerde gerçekleştirilen bilimsel etkinlik ve atölye çalışmasına 104 bin 597 kişi katıldı. Yıl boyunca 61 bin 766 öğrenciye ulaşan BTM, 29 farklı dış alan etkinliği ile de bilimi 13 bin 621 kişinin ayağına götürdü.

Bilimseverlerden planetaryuma büyük ilgi

Merkezde bulunan ve ağırlıklı olarak astronomi temalı filmlerin gösterimlerinin yapıldığı planetaryum da yoğun ilgi gördü. 20 binin üzerinde öğrenci güneşin, yıldızların ve gezegenlerin görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı planetaryumda gökyüzünü keşfe çıktı.

Bilim Avcıları’ndan renkli sahne performansı

“Bilim Avcıları” ekibi tarafından gerçekleştirilen ve zaman aralığı seanslarla belirlenen ve sene boyunca devam eden bilimsel şovlar da ilgiyle izlendi. Onlarca farklı temada ve geniş bir yelpazede sundukları gösterilerini renkli bir sahne performansı ile taçlandıran Bilim Avcıları, Bursa’nın tüm ilçelerinde 90 bine yakın öğrenciye ulaştı.

Dezavantajlı öğrenciler için umut oldu

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından 2018 yılında başlayan  “Sınır Tanımayan Bilim”  projesi ise dezavantajlı öğrenciler için umut oldu. TÜBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilen projede öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere yönelik özel eğitimler ve atölye çalışmaları yapıldı.

28488 MTVlMTJlZm 3

“BTM, kentin bir marka değeridir”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yerli üretim ve milli teknoloji atılımlarının temelinde eğitimin olduğuna dikkat çekti. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu anlamda kentin bir marka değeri olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, üreten, sorgulayan ve tasarlayan bir nesil yetiştirmek adına önemli faaliyetler yürütüyor. Nitelikli ürünün ana kaynağının nitelikli iş gücü olduğu bilinciyle bilimi çocuklara sevdirmek ve toplumun geneline yaymak için BTM öncülüğünde dünya çapında ses getiren birçok ulusal ve uluslararası etkinlik düzenliyoruz. BTM’nin bu denli ilgi görmesi gelecek açısından bizleri de umutlandırıyor. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne önem veren ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak adına bilime yönlendiren ailelere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

28488 MTVlMTJlZm 1

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler