Muğla’nın Bodrum ilçesinde “Bodrum’da yaşıyorum, yelkenle tanışıyorum” projesi sayesinde 150 öğrenci yelken sporu ile tanıştı.

Türkiye Yelken Federasyonu (TYF), Bodrum Belediye Başkanlığı, Bodrum Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bodrumspor Kulübü iş birliği ile yürütülen “Bodrum’da yaşıyorum, yelkenle tanışıyorum” projesi meyvelerini veriyor. Proje çerçevesinde ilk ve ortaokuldan toplam 150 öğrenci yelken sporuyla tanıştı. Proje, sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkı sunmak amacıyla yürütülüyor. Ayrıca, öğrencilerin baskı ve stres altındayken bağımsız olarak düşünme ve zorlukları çözme yeteneklerini geliştirmesinin amaçlıyor. Bu “temel yelkencilik” eğitimi verilen çocuklar, yelken sporu ile tanıştı.

Karada ve denizde eğitim

Dersler, beden eğitimi ders saatinde İçmeler mevkisindeki Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi tesislerinde veriliyor. Öğrenciler, karada ve denizde hem teorik hem de pratik eğitim aldı. Öğrenciler bu eğitimlerle, yelken kıyafetlerinden yelkenli tekne donanımına, meteoroloji bilgisinden yelkenli seyir ve manevralarına, halatlar ve düğümlerden denizcilik terimlerine kadar birçok konuda bilgiyi yaşayarak öğrendi.

“Okullarda yelken eğitimi yaygınlaştırılacak”

TYF Başkan Vekili Ceyhun Üstüner, projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi. Üstüner, ders saatlerinde daha çok çocuğu denizle buluşturmayı amaçladıklarını anlattı. Üstüner, “Daha çok çocuğumuzu denize çıkarmak, küçük yaşlarda deniz sevgisini, deniz kültürünü vermek amaçlı bir eğitim projesi. Büyüyerek, gelişerek devam edecek. Başarılı ve güzel olacağına inanıyorum” dedi.

“Bu, aynı zamanda sosyal bir proje”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, çocukların yelken dersi almalarından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Kocadon, “İnanıyorum ki ülkemize faydalı denizciler, yelkenciler olarak yetişecekler. Bu proje aynı zamanda gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için
sosyal bir proje” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Batman'da Saadet Partili 3 başkan AK Parti'ye katıldı