Muğla’nın Bodrum İlçesi’ndeki ilk ve ortaokul öğrencileri, ‘Bodrum’da yaşıyorum yelkenle tanışıyorum’ projesi kapsamında beden eğitimi derslerinde yelken eğitimi aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’ne dayanarak hazırlandığı bildirilen ‘beden eğitimi dersinde yelken eğitimi’ projesinin pilot uygulamasının Türkiye’de ilk olduğu belirtildi. Türkiye Yelken Federasyonu (TYF), Bodrum Belediye Başkanlığı, Bodrum Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü arasında ‘Bodrum’da yaşıyorum yelkenle tanışıyorum’ projesi kapsamında ilk ve ortaokuldan toplam 150 öğrenci yelken sporuyla tanıştı.

Sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda sunmak, öğrencilerin baskı, stres altındayken bağımsız olarak düşünme ve zorlukları çözme yeteneklerini geliştirmesinin amaçlandığı uygulamada ‘temel yelkencilik’ eğitimi verildi.

Bu kapsamda beden eğitimi ders saatinde İçmeler mevkisindeki Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesi tesislerine gelen öğrenciler, karada ve denizde, hem teorik hem de pratik eğitim aldı. Öğrenciler bu eğitimlerle, yelken kıyafetlerinden yelkenli tekne donanımına, meteoroloji bilgisinden yelkenli seyir ve manevralarına, halatlar ve düğümlerden denizcilik terimlerine kadar birçok konuda bilgiyi yaşayarak öğrendi.

OKULLARDA YELKEN EĞİTİMİ YAYGINLAŞTIRILACAK

TYF Başkan Vekili Ceyhun Üstüner, projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi. Ders saatlerinde daha çok çocuğu denizle buluşturmayı amaçladıklarını anlatan Üstüner, “Daha çok çocuğumuzu denize çıkarmak, küçük yaşlarda deniz sevgisini, deniz kültürünü vermek amaçlı bir eğitim projesi. Büyüyerek, gelişerek devam edecek. Başarılı ve güzel olacağına inanıyorum” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da, çocukların yelken dersi almalarından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “İnanıyorum ki ülkemize faydalı denizciler, yelkenciler olarak yetişecekler. Bu proje aynı zamanda gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için
sosyal bir proje” diye konuştu.

Facebook Yorumları