Ana SayfaGündem200 Yıllık Derme- Devşirme Geleneği Narlıdere’de Yaşıyor!

200 Yıllık Derme- Devşirme Geleneği Narlıdere’de Yaşıyor!

200 yıllık Derme- Devşirme geleneği Narlıdere’de yaşıyor! Narlıdere’deki Tahtacı Türkmen Alevileri’nin 200 yıllık ritüeli olan Derme- Devşirme şenliği bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Komşuluk, dayanışma ve paylaşma duygularını geliştirmeyi amaçlayan şenlikte evlerden toplanan kuru gıda malzemelerden çorba yapıldı, vatandaşlara ikram edildi.

ÇORBA KARILDI, VATANDAŞLARA DAĞITILDI

Tarihi Cemevi Müzesi önünde gerçekleştirilen şenlik öncesi, civardaki evlerin kapısı çalınarak bakliyat ürünleri toplandı. Vatandaşlar, evlerindeki fasulye, mercimek, un, yağ gibi ürünleri vererek şenliğe katkıda bulundu. Çorbanın yapım aşamasına, Narlıdere Kaymakamı Süleyman Hurrem Aksoy, Belediye Başkanı Ali Engin, meclis üyeleri, muhtarlar ve Narlıdereliler de katıldı. Birlik ve beraberliğe katkı sağladığına ve şifa dağıttığına inanılan çorba, vatandaşlara ikram edildi. Çorba ile birlikte, katmer de dağıtıldı.

Derme Devşirme geleneği Narlıdere’de yaşıyor
Derme Devşirme geleneği Narlıdere’de yaşıyor

“AMAÇ BİRLİK VE BERABERLİK”

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “Tahtacı Türkmen Alevilerinin yüz yıllardır devam ettirdiği bu geleneği Narlıderemizde de yaşatıyoruz. Bu ritüel ile birlik ve beraberliğimiz perçinlenmiş oluyor. Halk olarak zaten yardımseveriz ama böyle geleneklerle, bu duyguları daha çok hissetme fırsatı yakalıyoruz. Katılanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Kadınların el emeği bu fuarda sergilenecek!

Kadınların el emeği üretimleri için satış imkanı sağlamak ve ev ekonomilerine katkı sunmak isteyen Narlıdere Belediyesi, El Emeği Fuarı açacak. Başkan Ali Engin “Bu fuarımıza katılmalı ve kadınlarımızın el emeği ürünlerini mutlaka görmelisiniz” dedi. Narlıdere Üretici Kadın Kooperatifi ve ERB Organizasyon Firması tarafından 14-15 Mart’ta Narlıdere Pazaryeri’nde düzenlenecek olan El Emeği Fuarı’nda 2’nci el ürünler, antikalar, hediyelikler ve el yapımı yemekler satılacak. Alanda 150 stant kurulacak. Birçok dernek, vakıf ve kuruluş yer alacak. Fuara vatandaşların rahat bir şekilde katılımı için Güzelbahçe Gece Pazarı önünden ve Üç Kuyular Meydanı’ndan gün boyu ücretsiz servisler kalkacak. Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşecek olan etkinlik saat 10.00 ve 17.00 saatleri arasında yapılacak. Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin “Kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünleri çok güzel bir fuarla vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum ve herkesin  katılımını bekliyorum” dedi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar