25. Troya Kültür ve Sanat Ödülleri, Bakırköy’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Tören, Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

25. Troya Kültür ve Sanat Ödülleri, Bakırköy’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Troya Folklor Araştırmaları Derneği, uğraşlarını ve başarılarını çeşitli alanlarda sergileyerek çağdaş, demokratik ve laik; bilim insanı, sanatçı ve kurumlara 25 yıldır ödül veriyor. Tören, Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Törene, Bakırköy Belediyesi destek verdi.

Sinema ve tiyatro sanatçıları Gülsen Tuncer ve Ender Yiğit’in sunduğu gecede, 12 farklı kategorideki ödüller sahiplerini buldu. Törende, Troya Folklor Araştırmaları Derneği’nin halk oyunları ekibi, halk müziği ve seyirlik grubu da, Bakırköylü Sanatçılar Derneği ve Ödül Komitesi Başkanı İlhan Gülek’in hazırladığı “Madenin Türküsü” adlı gösteriyle izleyenlerden büyük alkış aldı.

Törene, sanatçı ve akademisyenlerin yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldı. Gecede, ev sahibi Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu törenin ilk ödülü olan Atatürkçülük Ödülünü Yazar Sinan Meydan’a verdi. Kerimoğlu, yaptığı konuşmada “Kültür ve Sanatın Başkenti Bakırköy’de böyle bir geceye katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde eğilmeyen, bükülmeyen, Atatürkçü, Cumhuriyetçi yazarlara, akademisyenlere, aydınlara ihtiyacımız var. Bilimsel belgelere dayalı, hiçbir görüşe yandaş olmadan hazırladığı ‘Yüzyılın Lideri’ adlı kitabından dolayı kendisini tebrik ediyorum.” dedi.

Atatürkçülük Ödülü’nü alan Sinan Meydan, “Çare Atatürk’tür, gelecek Atatürk’tür. Atatürkçülük Ödülü’nün ne anlama geldiğini biliyor, bu yolda üstlendiğim sorumluluğun bilinciyle bu ödülü Çanakkale’den Afrin’e tüm gazilerimiz ve şehitlerimiz adına alıyorum.” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Beylikdüzü Belediyesi odağına 'eğitime destek' projelerini aldı