Ana SayfaBelediyeKayseri Talas’ta Çanakkale'den Cumhuriyet'e 100. Yıl Müzesi Açıldı

Kayseri Talas’ta Çanakkale’den Cumhuriyet’e 100. Yıl Müzesi Açıldı

Kayseri Talas Belediyesi öncülüğünde “Çanakkale’den Cumhuriyet’e 100. Yıl Müzesi” ziyarete açıldı.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Talas ilçesi Osmanlı Kültür Sokağı’ndaki müzenin açılış töreninde, tarihi değerlerin kitaplarda kalmaması, yaşatılması gerektiğini söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Müzeye katkı sağlayan Erciyes Üniversitesi’nden emekli Öğretim Görevlisi Ahmet Nedim Kilci ve Çanakkale Savaşları’nda iki şehit veren bir ailenin torunu olan Erdal Kabaktepe’nin konuşma yaptığı törende kurdele kesilerek müzenin açılışı gerçekleştirildi.

20240109171223 2

Törenin açılış konuşmasını yapan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın; Çanakkale’ye gidemeyenler için Çanakkale’yi model olarak Kayseri’ye getirdiklerini ifade ederek, “Bu anlamlı günde, bu güzel eseri Kayseri’ye kazandırmak için bir grup çalışmalar yaptık. Erciyes Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Ahmet Nedim Kilci; uzun yıllardır Çanakkale’ye öğrencileri, sivil toplum kuruluşu üyesi insanları Çanakkale’yi ziyarete götüren insan. O gün bu gündür temin ettiği 6 binin üzerindeki malzeme, hepsi bizzat savaşta kullanılmak üzere bu müzemizde yer alıyor. Ali Saip Paşa Caddesi’ndeki 5. konak; ’Çanakkale’den Cumhuriyete 100. Yıl Müzesi’ olarak bundan böyle hizmet edecek. Çok sayıda öğrencimizi Çanakkale’ye götürdük. Ama gidemeyenler açısından da sanki Çanakkale’yi bir model olarak buraya getirdik. Gençlere aktarmamız gereken şeyleri aktarmak adına.” dedi.

Çanakkale Savaşları’nda askerlerin kullandığı malzemeler ile bazı belge, fotoğraf, rölyef ve kitapların yer aldığı müzede, Çanakkale kahramanlarının anlatıldığı film de gösterilecek.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla