Ana SayfaBaşkanlarCHP 6 Büyükşehirde Adaylarını Açıkladı: 4 Başkanla Yola Devam

CHP 6 Büyükşehirde Adaylarını Açıkladı: 4 Başkanla Yola Devam

CHP 10 Aralık Çarşamba günü yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısı sonrası aralarında Adana, Mersin ve Aydın’ın da bulunduğu 6 büyükşehir belediye başkan adayını açıkladı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterilmesi kararlaştırılırken, uzun yıllardır Yılmaz Büyükerşen’in yönettiği Eskişehir’de değişime gidildi. Büyükerşen’in de önerisi doğrultusunda, belediye genel sekreteri Ayşen Ünlüce aday gösterildi.

CHP, Muhittin Böcek’in yeniden aday gösterileceği bilgisi kulislere yayılan Antalya’da ise adayını açıklamayı gelecek haftaya bıraktı. Ankara Etimesgut’ta ise “Behzat Ç.” karakteriyle kamuoyunun tanıdığı, tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu aday gösterildi.

CHP, 31 Mart yerel seçimleri için 242 yerde daha belediye başkan adaylarını belirledi. Genel Başkan Özgür Özel Başkanlığı’nda toplanan MYK’da önce PM’ye sunulacak belediye başkan adayları listesi görüşüldü. MYK’da kararlaştırılan isimler daha sonra PM onayına sunuldu.

CHP 4 büyükşehirde mevcut başkanlarla yola devam edecek

PM’de belirlenen belediye başkan adaylarını, gecenin ilerleyen saatlerinde düzenlediği basın toplantısıyla parti sözcüsü Deniz Yücel açıkladı. Yücel, halen CHP’de olan Adana’da Zeydan Karalar, Mersin’de Vahap Seçer, Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Hatay’da da Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterileceğini söyledi.

1999’dan bu yana Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükerşen’se yeniden aday gösterilmedi. CHP’de, ismi kentle özdeşleşen Büyükerşen’in “ileri yaşta olmasının”, yeniden aday gösterilmemesinin en önemli gerekçesi olduğu ifade ediliyordu.

CHP yönetiminin Büyükerşen’le yürüttüğü görüşmeler sonrasında, kendisinin de onay vereceği bir isim üzerinde uzlaşıldı ve PM’de Büyükerşen’in önerdiği, belediye meclis üyeliği için görevinden istifa eden büyükşehir belediye genel sekreteri Ayşen Ünlüce’nin aday gösterilmesi kararlaştırıldı.

Eskişehir Odunpazarı’nda Kazım Kurt, Tepebaşı ‘nda da Ahmet Ataç yeniden aday gösterildi. Tekirdağ büyükşehir belediye başkanlığı için eski milletvekili Candan Yüceer, Afyonkarahisar’da da Grup Başkanvekili Burcu Köksal aday gösterildi.

Antalya’nın açıklanması ertelendi

En çok merak edilen sorulardan biri, CHP’nin Antalya’da mevcut Başkan Muhittin Böcek’i yeniden aday gösterip göstermeyeceğiydi.

MYK devam ederken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yeniden aday gösterilmesinin önerileceği bilgisi yayıldı. Ancak PM toplantısından sonra yapılan açıklamada, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı açıklanmadı.

Parti sözcüsü Deniz Yücel, gazetecilerin, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Muhittin Böcek’in adı geçtiği öğrenildi Böcek’in durumunun ileri bir tarihe ertelendiği söyleniyor” sorusu üzerine, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayımız, Antalya’nın bir kısım merkez ilçeleriyle birlikte değerlendirilecek olduğundan bugün, PM’mizde gündeme alınmadı. Önümüzdeki günlerde, önümüzdeki hafta yapacağımız PM toplantımızda gündeme geleceğini düşünüyorum. Bunun başka bir sebebi yok” yanıtını verdi.

İstanbul’da CHP’de olmayan ilçeler

CHP, İstanbul’da CHP’de olmayan bazı ilçe belediye başkan adaylarını da belirledi. Buna göre Başakşehir’de Mesut Öksüz, Beyoğlu’nda İnan Güney, Silivri’de Bora Balcı, Çatalca’da Erhan Güzel, Eyüpsultan’da Bülent Özmen, Üsküdar’da Sinem Dedaş, Tuzla’da Eren Ali Bingöl aday oldu.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı da yeniden aday gösterildi.

Sürpriz aday Beşikçioğlu

CHP Ankara Etimesgut’ta ise sürpriz bir aday çıkararak, “Behzat Ç” dizisindeki başkomiser karakteriyle hafızalarda yer edinen tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu’nu Ankara’nın Etimesgut ilçesinde belediye başkan adayı gösterme kararı aldı.

10 Ocak’taki PM sonrası açıklanan adayların tam listesi:

1234567

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla