Özel Kalem

4’üncü Uluslararası Mersin Maratonu koşuldu. Maratonda, Kenyalı atlet Kenneth Kiplagat Limo,  2 saat 10 dakika 12 saniyelik derecesi ile parkur rekorunu kırdı.

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve İMAR A.Ş. tarafından 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Mersin Maratonu, “Mersin’e koş, Mersin’de koş” sloganıyla koşuldu.

Maratonda, 42 kilometre 195 metre, 15 kilometre, 5 kilometre Halk Koşusu, Tekerlekli Sandalye Yarışı, Çocuk Maratonu, Özel Sporcular Koşusu olmak üzere 6 kategoride koşuldu. 35’i elit sporcu olmak üzere 14 ülkeden toplam bin 365 atlet ter döktü. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da 5 kilometrelik halk koşusuna katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, koşu startı verilmeden önce kısa bir konuşma yaptı. Kocamaz, “Dünyanın değişik yörelerinden şampiyonlar burada. Mersin’de engelleri aşmak için birlik ve beraberliğimizi, barış ve kardeşliğimize sahip olmak için koşuyoruz. Bütün sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

Atletler Mersin sokaklarını arşınladı

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) Yol Yarışları Kategorizasyonu’nda Bronz Label Kategori’ye yükselerek Altın Kategori hedefine doğru emin adımlarla ilerleyen Uluslararası Mersin Maratonu’nda elit atletler birincilik için Mersin sokaklarını arşınladı.

42 kilometre 195 metrelik maraton ise Forum Mersin Alışveriş Merkezi’nden, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın verdiği işaretle başladı. Tulumba Köprüsü istikametinde ilerleyen parkur, Adnan Menderes Bulvarı boyunca devam ettikten sonra başlangıç noktasında son buldu.

Kenyalı atletler ilk üçü kimseye bırakmadı

42 km 195 m parkurunda birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri Kenyalı atletlerden geldi. Kenyalı atletlerden Kenneth Kiplagat Limo 2 saat 10 dakika 12 saniye ile parkur rekorunu kırarak birinci oldu. Hillary Kipchumba 2 saat 10 dakika 43 saniye ile ikinci, Benard Cheruiyot Sang2 saat 14 dakika 46 saniye ile üçüncü oldu.

Kadınlarda birinci Konjit Tilahun Birukatlet oldu

42 km 195 m kadınlarda ise Etiyopyalı atlet Konjit Tilahun Biruk 2 saat 33 dakika 18 saniye derecesiyle birinci oldu. Yine Etiyopya’dan Chaltu Dida 2 saat 35 dakika 44 saniye ile ikinci, Kenyalı atlet Gladys Chemweno ise 2 saat 38 dakika 36 saniye ile üçüncü oldu.

İnceleyin:  Kazdağları'nda muhteşem maraton

Tekerlekli sandalye ile engelleri aştılar

4. Uluslararası Mersin Maratonu’nu başlatan tekerlekli sandalye yarışında ise erkeklerde Ömer Cantay 2 saat 20 dakika 14 saniye ile birinci oldu. Kadınlarda ise birinciliği, 2 saat 23 dakika 46 saniye ile
Hamide Doğangül elde etti.

Maratonun tamamlanmasının ardından düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporcular ödüllerini ve madalyalarını Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve protokol üyelerinin elinden aldı.

Facebook Yorumları