Ana SayfaGündem6-7 Mart’ta Büyükşehir İzmir  Ulaşım Hackathonu’na Hazır

6-7 Mart’ta Büyükşehir İzmir  Ulaşım Hackathonu’na Hazır

6-7 Mart’ta Büyükşehir  İzmir  Ulaşım Hackathonu’na hazır. Akıllı ulaşım için yenilikçi fikirler üretilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği İzmir Ulaşım Hackathonu 6-7 Mart tarihlerinde Havagazı Fabrikası’nda düzenlenecek. Amaç kentteki raylı ulaşım sistemi için yenilikçi fikirler üretmek. Kentin girişimcilik eko sistemini desteklemek ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek.

Akıllı ulaşım sistemi için yenilikçi fikirler üretmekte. Kentin girişimcilik eko sistemini desteklemek ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla İzmir Ulaşım Hackathonu  düzenleyecek.Maratona İzmir’de ulaşıma yön verecek çözümler üretmeyi hedefleyen herkes katılabilecek. Yazılımcılar, mühendisler, tasarımcılar ve girişimciler 4-6 kişilik ekiplerle katılabilecek. Maraton bu alanlarda eğitim gören öğrencilere de açık olacak. Etkinliğin yarışma kısmı 24 saat sürecek.

Yenilikçi çözümler üretilecek
Danışmanların (mentör) desteğiyle yarışacak ekiplerden  sürdürülebilirliği, sosyal faydayı ve erişilebilirliği ön plana çıkaracak fikir ve çözümler üretmeleri isteniyor. Ekiplerden beş vagonlu araçlar duraklara yaklaşırken yolculara hangi vagonda ne kadar boş yer olduğu en az maliyetle nasıl bildirilebileceği, makinist kontrolüyle yapılan frenlerde enerji tasarrufu nasıl sağlanabileceği, olası bir yangında duraklardan insanlar nasıl hızlı ve etkin biçimde tahliye edilebilecek.

İzmir raylı ulaşım sistemlerinde sürdürülebilirlik ve erişilebilirliğin nasıl sağlanabileceğini. İzmir Metro A.Ş.’nin verilerinden hareketle raylı sisteme nasıl yenilikçi çözümlerin getirilebileceği konularında çözümler bekleniyor.Maratonun sonunda tüm ekipler, ürettikleri fikirlerin ve projelerin sunumunu yapacak. Uzman isimlerden oluşan jürinin değerlendirmesiyle ilk üç ekip belirlenecek. Birinci ekibe 15 bin TL, ikinci ekibe 10 bin TL, üçüncü ekibe 5 bin TL ödül verilecek. Ödül törenini Mert Fırat ve Toprak Sergen sunacak.

Hackathon nedir?
Yazılım maratonlarına “hackathon” ismi veriliyor. Bu maratonlar yenilik, teknoloji ve tasarıma ilgi duyan üreticileri kapsamakta.Ayrıca yaratıcı insanların bir araya gelerek çok kısa sürede çok önemli problemlere çözüm bulmaları için düzenleniyor.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar