Ana SayfaMimari7 tarihi sokak turizme açılıyor

7 tarihi sokak turizme açılıyor

Tokat’ta 7 tarihi sokağın turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Türklerin Anadolu’ya gelişlerinden itibaren 900 yılda mimarlık adına ortaya koydukları önemli eserlerin görülebileceği tek şehir olan Tokat’ta tarihi binalar restore ediliyor. Sulu Sokak ve onunla bütünleşmiş konut yerleşimi Halit Sokak, Bey Sokak, Bey Hamam Sokak başta olmak üzere 7 sokakta “Kültür Sokağı” ve “Sokak Sağlıklaştırma” projesi yürütülüyor. Tarihi sokaktaki ahşap binaların yanı sıra betonarme binaların da dış cephesi dokuya uygun olarak dizayn ediliyor. Yüzde 90 oranında tamamlanan çalışmalarda sona yaklaşılırken, Sulu Sokak Çarşısı kent meydanına da kazma vuruldu.

7 tarihi sokak turizme açılıyor
7 tarihi sokak turizme açılıyor – ozelkalem.com.tr

Tarihi kültür yolu

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Bey Hamam, Bey ve Halit sokaklarında binaların sağlıklaştırmalarında önemli aşama katedilerek tamamlanmak üzere olduğunu ifade ederek, “Sokaklarımızın yer döşemelerini, ışıklandırmalarını ve yine diğer peyzajlarını yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki 5-6 ay içerisinde bunları da bitirip, o tarih kültür yolu dediğimiz o güzel sokaklarımızda hem Tokat’ın hem de dışarıdan Tokat’ı gezmek isteyen insanların da inşallah hizmetine sunmuş olacağız. Bu da bizim önem verdiğimiz bir proje” dedi.

7 tarihi sokak turizme açılıyor
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu

Yıl sonuna kadar tamamlanacak

Başkan Eroğlu, Sulu Sokak Çarşısı kent meydanı restore çalışmaları başlatıldığının da altını çizerek, “Sulu Sokağımıza gittiğinizde orayı adeta bir şantiye alanı gibi görebilirsiniz. İnşallah yıl sonuna kalmayacak ve 7-8 ay gibi bir sürede Sulu Sokağımızı tarihi bir meydana kavuşturup hem turizme kazandıracağız hem de o bölgeyi cazibeli güzel bir merkez haline getireceğiz” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler