Ana SayfaGündemABD: İkinci el ev satışları 2 yılın en düşük seviyesinde

ABD: İkinci el ev satışları 2 yılın en düşük seviyesinde

ABD ev satışları yayınladı. Mevcut ev satış birim oranı Mart ayında bir önceki aya göre %2.7 düştü. Bu, 12 aylık satışların (birim oran) Mart ayında 5,77 milyona düştüğü ve Şubat ayının 5,93 milyonluk birim oranından bir düşüşe işaret ettiği anlamına geliyor.

Alt kalemlere bakacak olursak; Medyan ev fiyatı artmaya devam etti ve Mart ayında 375.3 bin dolara geldi. Mevcut birim sayısı, bir ay önce 0.85 milyon olan Mart ayında biraz artarak 0.95 milyona yükseldi. Yavaşlayan taleple birlikte satılamayan mevcut evlerin stoğu Mart sonu itibarıyla 950.000’e yükseldi. Bu, aylık satış hızında 1,7 aydan 2 aya artış anlamına gelmektedir.

Konut piyasası ekonominin bel kemiği olmaya devam ediyor ve erken soğuma belirtileri gösteriyor. Son zamanlarda yüzde 5’i aşan 30 yıllık ipotek oranıyla, konut satın alınabilirliğinin azalması etkisi görülecektir. Konut başlangıçları satışların oldukça üzerinde ve satılmayan stoklar bir süre sonra yeni ev yapımlarını da yavaşlatacaktır. Öte yandan, kira artış oranlarındaki yükseklik halen ciddi bir enflasyon kaynağı. Enflasyon kaynağında mal enflasyonundan hizmet enflasyonuna kayış etkisi artık daha homojen artışlara işaret edecektir. Maliyet ve talep enflasyonu ikiliği gibi mal ve hizmet enflasyonu ikiliği de oluşacaktır. Çin’de azalan talep ve Covid kısıtlamalarının yarattığı piyasa tıkanması yaşanıyor. ABD’de ise yüksek enflasyon oranları ve mortgage oranları kaynaklı satın alma azalması şeklinde tezahür ediyor.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla