Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, misyonerler tarafından ABD’ye kaçırılan ‘Hemşire Sitsnefru Heykeli’nin iadesini istedi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kent merkezindeki Tepebağ Höyüğü’nde 1882’de yapılan temel kazısı sırasında çıkarılan ve misyonerler tarafından ABD’ye kaçırılarak New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen 4 bin yıllık Hemşire Sitsnefru heykelinin iadesini istedi. New York Metropolitan Müzesi yönetimine resmi mektup gönderen Sözlü, milattan önce 2000 yıllarında Mısır orta hanedanlığının 12’nci krallığına tarihlenen, siyah geoitten yapılmış 39 santim yüksekliğindeki heykelinin iadesini talep etti. Sözlü, “Paha biçilmez değerdeki heykelin ülkesine, yani ait olduğu Adana’ya dönüşünü içtenlikle arzuluyoruz” dedi.

“1918’den beri sergileniyor”

Mektubunda, Adana bölgesinde 18 uygarlığın hüküm sürdüğünü belirten Sözlü, kentin arkeolojik açıdan çok zengin bir mirasa sahip olduğunu dile getirdi. Sözlü, “Hemşire Sitsnefru heykeli, Adana’daki Tepebağ Mahallesi’nde 1882 yılında Amerikan Montgomery Misyonu’nun kuruluşu esnasında yapılan kazılarda bulunmuştur. Bu eser, New York Metropolitan Müzesi tarafından 1918’de kabul edilmiştir. Şu anda müzedeki Galeri 111’de sergilenmektedir. Bu paha biçilmez heykelin ülkesine, yani ait olduğu Adana’ya dönüşünü içtenlikle arzuluyoruz. Devlet kurumlarımızın da Türkiye’ye getirilmesi için girişimlerde bulunduğu bu eserin iadesi için Adana Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bildirmek isteriz” ifadelerine yer verdi.

Yerel haber siteleri arasından kalitesiyle sıyrılan www.ozelkalem.com.tr olarak kaliteli yerel haberler ile bir tık uzağınızdayız. . Tüm Türkiye ve Adana haber gelişmeleri için bizi takip ediniz.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kazım Kurt Çankaya’da vatandaşlarla buluştu