Üsküdar Belediyesi tarafından engellilerin rehabilitasyonu için tüm ayrıntıların düşünüldüğü “Engelsiz Yaşam Merkezi” açıldı.

Üsküdar Belediyesi tarafından Bulgurlu’da yaptırılan “Engelsiz Yaşam Merkezi” tamamlandı. İlkleri barındıran merkezde, yatağa bağımlı engelli çocukların günübirlik konaklayacağı 7 yıldızlı otel konforunda odalar bulunuyor. Engelli bireylerin rehabilitasyonu için tüm ayrıntıların düşünüldüğü merkezde, kız ve erkek çocuklara yönelik 2 ayrı yüzme havuzu, uzay terapisi, duyu bütünleme terapisi, dil ve konuşma terapisi, oyun eğlence odası, çok amaçlı etkinlikler salonu, okuma salonu, kafeterya gibi birçok bölüm yer alıyor.

Açılışa törenine yoğun katılım

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde gerçekleştirilen Engelsiz Yaşam Merkezi açılışına, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mihrimah Belma Satır, Osman Boyraz, İsmet Uçma, Türkiye Beyazay Derneği Onursal Başkanı Lokman Ayva, TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbaran, Ak Parti Üsküdar İlçe Başkanı Adem Kaan Pehlivan, Üsküdar Eski Belediye Başkanı Mustafa Kara ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldı.

Odalar 7 yıldızlı otel konforunda

Başkan Türkmen, ağır yatalak engelli çocuğu olan aileler için de oda hizmeti sunacaklarını belirtti. Türkmen, “Türkiye’de hiçbir yerde olmayan 7 yıldızlı bir otel konforunda 10 odamız var. Aileler, engelli çocuğu burada istirahat ederken kendilerine sosyal zaman bulmuş olabilecek. Alzheimer hastalığının başlangıç seviyesinde olan hastalarımız ve onların yakınlarına yönelik de bir eğitim çalışması yapacağımız okul açtık” dedi.

“Merkezdeki tüm hizmetler ücretsiz”

Türkmen, merkezdeki tüm hizmetlerin ücretsiz olduğuna dikkat çekti. Türkmen, belediyenin yaşlılar için evde bakım hizmeti, cenaze için taziye hizmeti, yenidoğan için bebek tebrik ekibi gibi tüm hizmetlerinin de bu merkezde sürdürüleceğini belirtti.

“Aileler kendilerine zaman ayırabilecek”

Merkezin 5 katlı olduğunu anlatan Türkmen, “Merkezimiz 5 bin metrekare kapalı ve 5 bin metrekare de açık alana sahip. Başka hiçbir kamu alanında olmayan hem kız hem de erkek çocukları için terapi havuzlarımız var. 7 yıldızlı otel konforunda özellikle yatağa bağımlı engelli çocukların günübirlik konaklayacağı odalar bulunuyor. Evde engelli çocuğu olan aileler bize telefon edecek. Onları gidip evlerinden alacağız. Çocukları merkezde uzmanlar gözetiminde istirahat ederken anneler, babalar kendileri için zaman ayırabilecekler. Alışveriş, hasta ziyareti, piknik yapabilecekler ya da bir dost meclisine katılma fırsatı bulabilecekler’’ ifadelerinde bulundu.
Engelliler haftası gibi özel bir zaman diliminde gerçekleşen açılışta down sendromlu bağlama üstadı Çağatay Aras, notaların otizmli dâhisi Rabia Aytek, görme engelli Emre Kandemir de unutulmaz bir konser verdi. Down sendromlu gençlerin görev aldığı Tebessüm Kahvesi’nin standının da yer aldığı açılışta filografi, kaligrafi, ahşap boyama, mehter, ritim, bağlama ve ses, resim, ebru, nikâh şekeri ve konser çalışmalarını içeren atölyelerin sergileri de gerçekleştirildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çiğli Belediyesi Kardeş Belediyelere Önem Veriyor