akıllı kavşak 2

Bursa’da akıllı kavşak uygulamasıyla bir yılda 17 milyon TL’lik yakıt tasarrufu sağlandı. Belediye Başkanı Aktaş, “Yaptığımız çalışmalarla kavşaktaki zaman aralıklarını kısaltıyoruz. Böylelikle sadece zaman tasarrufu değil, yakıt tasarrufu da sağlıyoruz” dedi. 

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentte ulaşım sorununun ortadan kaldırılması amacıyla yol genişletme ve yeni yollar, toplu ulaşımı teşvik, raylı sistem sinyalizasyon optimizasyonu gibi çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Özellikle akıllı kavşak uygulamalarıyla hem trafiğe nefes aldırıyor hem de vatandaşların önemli bir tasarruf yapmasını sağlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Bursa’da göreve başlamasının hemen ardından hazırlanan trafik acil eylem planı kapsamında ilk olarak kavşaklar ele alınmış ve kavşaklardaki bekleme sürelerinin kısaltılması için de akıllı dokunuşlara başlanmıştı. Bu kapsamda birçok kavşakta ortada bulunan adalar kaldırıldı. Dönüş yapacak araçların bekleme alanları genişletildi ve böylelikle trafiğin daha seri akması sağlandı.

Akıllı kavşak ile yakıttan tasarruf

Gürsu Kavşağı’nda düzenleme öncesi yapılan araç ölçümleri ise projenin sürücülere zaman kazandırdığını gösterdi. Böylece yakıttan tasarruf sağlandığı ve bekleme süresinin azalmasıyla da karbondioksit salınımının önemli ölçüde azaldığı anlaşıldı. Düzenleme öncesi kavşağı kullanan araçlar için ortalama kırmızı ışık bekleme süresi 125 saniye iken, yeni sistemde ortalama kırmızı ışıkta bekleme süresi 25 saniye olarak ölçüldü. Kavşağı günlük 50 bin aracın kullandığı düşünüldüğünde, araçların günlük olarak 1389 saat rölantide beklemesi engellendi. Böylelikle günlük 8 bin 125 TL, yıllık yaklaşık 2 milyon 965 bin 625 TL yakıt tasarrufu sağlanmış oldu.

Bunun yanında rölantide bekleme süresinin azalmasına paralel olarak araçların haftalık 4 ton daha az CO2 salınımı yapması sağlanmış oldu. Akıllı kavşak uygulaması yapılan 18 kavşak göz önünde bulundurulduğunda ise bir yılda 17 milyon 33 bin TL’lik yakıt tasarrufu sağlanırken, 1168 ton daha az karbondioksit salınımı yapılmış oldu.

İnceleyin:  Mudanya'ya 4 Deprem İzleme İstasyonu kuruluyor

“Kavşaktaki zaman aralıklarını kısaltıyoruz”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın Kestel’den Nilüfer’in en batısına kadar uzanan 30-35 kilometrelik hat üzerinde sağlı sollu toplanan bir şehir olduğunu, hızlı büyümeden kaynaklı olarak da ulaşım ve trafikle alakalı sorunların yaşandığını hatırlattı. Özellikle ilçe giriş noktalarındaki kavşakların da trafik akışına olumsuz etkiler yaptığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Gürsu, Kestel, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer hatta batıda Karacabey ve Mustafakemalpaşa’ya kadar tüm ilçe giriş noktaları ve kavşakları sorguluyoruz. Yaptığımız çalışmalarla kavşaktaki zaman aralıklarını kısaltıyoruz. Böylelikle sadece zaman tasarrufu değil aynı zamanda bir yakıt tasarrufu da sağlamış oluyoruz. Yaptığımız hesaplamalara göre son 1 yıl içinde yaklaşık 17 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlanmış oldu. Özellikle raylı sistem sinyalizasyon optimizasyonu çalışmasının da tamamlanmasıyla toplu taşımaya ilginin artacağını böylelikle trafikteki rahatlamanın da daha da hissedilir olacağını hep birlikte göreceğiz. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızdan ciddi memnuniyet alıyoruz” dedi.

akıllı kavşak 1

Facebook Yorumları