Ana SayfaAkıllı KentlerAkıllı kentler için akıllı çözümler

Akıllı kentler için akıllı çözümler

Yerel Yönetim Zirvesi’nin ‘Akıllı Kent Sistemleri’ni konu alan 3. Oturumunda; bilginin toplumsal faydaya dönüşerek, teknoloji ve aklın birleştiği bir sistemin kentler için uygulanması gerektiği vurgulandı.    

 

Özelkalem Yerel Yönetim Zirvesi’nin 3. Oturumunda ‘Akıllı Kent Sistemleri’ masaya yatırıldı. Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rafet Bozdoğan moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve İSBAK AŞ Genel Müdürü Esat Temimhan konuşmacı olarak yer aldı. Oturumun açılışını Güzel Bir Türkiye Projesi sahibi Erengül Bilenser, konukları selamlayarak yaptı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan

“Bilgiyi toplumsal faydaya dönüştürmeliyiz”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kentin nitelikli bir hal alması için çaba gösterdiklerini belirterek, bütün yatırımlarını; teknolojik yeniliklerle gelişmeleri kente taşıyarak gerçekleştirdiklerini söyledi. Artık yeni şeylerle kenti dönüştürmeleri gerektiğine dikkat çeken Gökhan, “Bilginin toplumsal faydaya dönüşmesi için çabalamalıyız. Teknolojiden de bilgiden de faydalanacağız. Sadece biz değil, kamunun diğer kurumların hatta STK’ların, bazı kurumların da bu anlayışı geliştirmesi lazım ve buradan hareketle kenti dönüştürmemiz lazım. Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen bir şehir eşleştirme programı sürecine, ‘Akıllı Şehirlerin Geleceği İçin Ortaklık’ isimli projemizle müracaat ettik. İspanya’nın UNESCO Kültürel Mirası sahibi bir kent olan Tarragona şehri ile eşleştik. Birbirimize bu bağlamda; karbon ayak izinden tutun ulaşıma, sağlıktan kültürel mirasla, çevre ve yenilenebilir enerji tesislerimiz üzerinde çalışmalar yaptık. Akıllı kent üzerinde yoğun bir tecrübesi olan Tarragona ile eşleşmemiz bizi biraz daha görünür kıldı ve ilgi odağı haline geldik” dedi.

 

“Teknolojiyi adım adım kente yerleştiriyoruz”

Devletin hazırladığı stratejik eylem planının bir parçası olarak çalıştıklarını kaydeden Gökhan, “Biz zaten adım adım teknolojiyi kente yerleştirme noktasındayız. Akıllı bisikletten güneş enerji sistemine, akıllı duraklardan kavşak sinyalizasyona kadar bir çok teknolojik sistemlerimiz var. Toplu ulaşım, sağlık ve diğer konularda teknolojiyi çok önemsiyoruz. Ben ‘Akıllı Kent’ kavramını; bir akıl değil bütün kentin aklını kullanması şeklinde yorumluyorum. Akıllı kent bu. Yoksa teknolojinin kullanılması değil akıl. Bu gelişmeyi kentlerin gelişmesi için ortak aktarım yapmamız lazım. Akıllı kent kavramını ben böyle anlıyorum. Genç bir nüfusa sahibiz ve bu gençler ciddi olarak teknolojiyi iyi kullanıyor. Teknolojinin gelişmesi için o gençlere fırsat yaratmamız lazım. Bunu yerel yönetimler olarak da yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

anakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 2
anakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 2

“Yerel yönetimler arasındaki iletişim önemli’

Akıllı kent sistemlerine yönelik çalışmalar kapsamında; üreticiden tüketiciye aracı olmadan sağlıklı gıda ulaştırmak amacıyla kooperatifler kurmaya başladıklarını kaydeden Gökhan, “Doğayı koruma noktasında da akıllı kent kavramı çok geniş bir kavram. Bu geniş kavram içerisinde teknoloji çok önemli. Elimizdeki teknoloji hızla gelişirken biz bunu her kanalda, her süreçte kentin yararına kullanmak zorundayız. Ulaşımdan arıtmalara, sinyalizasyondan kooperatiflere kadar bunları bu şekliyle çalışmamız lazım. Burada yerel yönetimler arasındaki iletişim çok önemli. Örneğin, yeni arıtma sistemlerinde şöyle bir uygulamamız var; arıtmanın üstü camla kapalı ve içinde sera var. Daha az elektrik enerjisi tüketiyor, daha iyi arıtıyor. Muazzam bir teknolojik gelişme. Türkiye’de ilk biz uyguladık. Şimdi diğer arkadaşlarımız, hatta birkaç belediye başkanımız geldi gördü. Biz bunlara öncülük ettik. İller Bankası cesaret edip projelendiremedi. Ama biz bunu cesaret ettik ve başarıyla sonuçlandırdık. Bunun Türkiye’de yayılması lazım. Bu özelliği olan. çok önemli bir sistem. Bu da teknolojinin kentte uygulanmasıdır. Bu teknolojik gelişmeleri özellikle dezavantajlı kesimlere önceliklememiz lazım” diye konuştu.

SBAK AŞ Genel Müdürü Esat Temimhan
SBAK AŞ Genel Müdürü Esat Temimhan

“Bu çözümleri tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz”

İstanbul Bakım Onarım A.Ş. (İSBAK) Genel Müdürü Esat Temimhan da, İSBAK’ın özellikle ulaşım alanında fikir geliştirip çözüm üreten bir şirket olduğunu ifade ederek, İSBAK kadar İstanbul dışında hiçbir belediyenin böyle ciddi bir ARGE yapılanmasının bulunmadığını vurguladı. ‘Şehrimiz için özel çözümler üretiyoruz’ diyen Teminhan, “Büyükşehir belediyelerinin 5 yıllık stratejik planları doğrultusunda biz de kendimize bir yol haritası çizdik. Ulaşım başta olmak üzere; afet ve acil durum yönetimi, akıllı çevre yönetimi, altyapılarla ilgili bilgi teknolojileri, iletişim, coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak çözümler üretmeye başladık. Şimdi bu çözümlerden en basiti, trafik geçiş noktalarımızdaki basılarak kullanılan yaya butonlarını temassız hale getirdik. Şimdi bu İstanbul’da yaygın olarak kullanılmaya başlandı. İstanbul halkının beklediği çözümlerimizi kısa sürede sahaya süreceğiz ve bu çalışmalar vatandaşlara nefes aldıracak.  İSBAK olarak bu işlerde liderlik konumuna kendimizi taşıyoruz. Amacımız; büyükşehir belediyelerimiz olmak üzere Türkiye’ye ve çevre ülkelere de yayarak, bu çözümlerimizle halkın yaşayışını kolaylaştırmak, güzelleştirmek” dedi.

 “İnsan odaklı çalışıyoruz”

Bu teknolojik çalışmaları sürdürürken, insan odaklı olduklarının da altını çizen Temimhan, “Elektronik Denetleme Sistemleri’ni (EDS) yine İSBAK geliştirdi. Önümüzdeki süreçte teknolojiyi insanla buluşturan ama insana rahatlık, çözüm sağlayan uygulamalarla bunu yaratmaktayız. Amacımız bundan sonrası için İstanbul başta olmak üzere 50’ye yakın diğer şehirlerimiz için de geliştirmek. Biz şu anda bu çalışmaları işbirliği yapacağımız Türkiye’den genç arkadaşlarımız ve diğer girişimcilerimizle yapacağız. Çünkü artık bu modele son vermemiz gerekiyor. Biz teknoloji üretebiliriz. Bu potansiyelimiz var. Ben bu ülkenin geleceğine de yürekten inanıyorum ve çocuklarımıza da çok güzel bir ülke bırakacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla