Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

9 yıldır kapalı bulunan ve metruk hale gelen Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) kaderi belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AKM sembol bir mekan olacak” dedi.

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) kaderi belli oldu. AKM Projesinin tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Projenin detaylarını anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2019’un ilk çeyreğinde tamamlanıp hizmete girdiğinde AKM, İstanbul ve ülkemiz için sembol bir mekan haline gelecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu binanın yıkılıp yeniden yapılmasına karşı çıkılmasının ideolojik saplantılardan kaynaklandığı gayet iyi biliyoruz. Protestolar, davalar, onca kavganın ardınan nihayet bilimin, aklın, mantığın yoluna gelinmiştir. AKM’nin yıkılarak yeniden inşaa süreci başlamış oluyor. 10 yıl önce yapılması gereken bir işe; ancak bugün başlayabiliyoruz. Bundan dolayı çok üzgünüm. Çoktan biz AKM’yi bitirip milletimizin hizmetine sunmuş olacaktık. Bu engellemeyi yapanların sırtlarında yumurta küfesi yok. Bu zihniyet bizim karşımısza her alanda çıkıyor. Sistemin açıklarını kullananan, dışarıdan da destek alan, kurumsallaşmış bir lobi bulunuyor. İBB Başkanı olduğum gün bu lobiyi tespit ettik. Başbakan olduk bu lobinin Türkiye’nin her yerinde faaliyetini gördük. Cumhurbaşkanı olduk dünyanın dört bir yanında etkili olduğunu gördük” dedi.

“En çok onlar yararlanacak”

Yeni AKM’den en çok yıllardır bu projeyi sabote etmek için uğraşanların yararlanacağını söyleyen Erdoğan, “Onların yanlış yolda gidiyor olmaları, bizi doğru işleri yapmaktan alıkoyamaz” ifadesini kullandı. “Biz nice eserler inşaa etmiş bir iktidarız” diyen Cumhurbakanı Erdoğan, Taksim Meydan’ının araç trafiğine tamamen kapatılacağını da dile getirdi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  ‘Sıfır Atık Projesi’ için mobil atık getirme merkezi oluşturuldu