Antalya’nın Alanya Belediyesi, başlattığı geri dönüşüm çalışmalarıyla 550 bin TL yatırım yaparak, 3 yıl içerisinde 9 milyon TL tasarruf sağladı.

Alanya Belediyesi, çöp toplama ve geri dönüşüm konusunda geliştirdiği projelerle tasarruf sağlamaya devam ediyor. Belediyenin, Tosmur ve Payallar Mahalleleri’nde kurduğu Atık Terfi Merkezleri sayesinde çöpler tırlar ile çöplüğe taşındı. Bu sayede 550 bin TL yatırımla 3 yılda 9 milyon TL tasarruf sağlandı. Alanya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, 407 personel ve 113 araçlık araç filosu ile her mahallede hizmetlerine devam ediyor. 2014 Yılında 66 olan araç sayısı, 2018 yılında 113’e çıkartıldı.

“Çöp taksiler hizmete girdi”

Alanya Belediyesi 2016 yılında turistik bölgeler için 2 adet çöp taksi hizmete sundu. Çöp taksiler sayesinde dar sokaklar, kapalı alanların çöp sorunu tamamen çözülerek trafik yönünden rahatlama sağlandı. Çöp toplama saatlerinin dışında da hizmet veren çöp taksiler, kullanım rahatlığı ile çöplerin birikerek çirkin görüntü ve koku oluşturmasına engel oldu.

66 kırsal mahallede çöp toplama hizmeti veriliyor

Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından 2015 yılında 45 kırsal mahalleye hizmet verilirken, 2017 yılında bu sayı 66’ya çıktı. Alanya merkez, batı ve doğu mahalleleriyle birlikte kırsalda bulunan 66 mahallenin de düzenli olarak çöpleri toplanıyor.

En başarılı belediyeler arasında

Alanya Belediyesi tarafından ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için noktalar belirlendi. Noktalara 65 adet kafes, 65 adet kumbara, 100 adet pet toplama kumbarası, 250 adet konteyner, 478 adet iç mekan kutusu ve 50 bin adet poşet dağıtımı yapıldı. Alanya Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Geri Dönüşüm Uygulamaları’nda Türkiye genelinde en başarılı belediyeler arasına girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 26 Şubat-2 Mart 2017 tarihleri arasında Belek’te düzenlediği Atık Yönetimi Sempozyumu’nda, Alanya Belediyesi Türkiye’deki en başarılı 6 belediyeden biri seçildi.

İnceleyin:  Antalya'nın falez plajları pandemi kurallarıyla açıldı

Alanya Belediyesi, turistik bölgeler için tasarımı ve estetik görüntüsüyle dikkat çeken yeni şeffaf tepegöz çöp kovaları imal ettirdi. Türkiye’de ilk defa Alanya Belediyesi tarafından imal ettirilen 300 adet şeffaf tepegöz çöp kovaları, ilçe genelinde turistlerin yoğun olarak kullandığı güzergahlara monte edildi. Ayrıca 900 adet turkuaz renk tepegöz cinsi çöp kovaları da muhtelif noktalara yerleştirildi.

Yeraltı çöp konteynırları yaygınlaştırılıyor

Yeraltı çöp konteynırı kent genelinde yaygınlaştırılıyor. Alanya Prestij Caddesi’nde bulunan 13 adet ve Mahmutlar Prestij Caddesi’nde bulunan 21 adet yeraltı çöp konteynerindeki çöpler vinçli çöp kamyonu vasıtasıyla periyodik olarak toplanıyor. Altyapısı hazırlanan sistemle ileriki yıllarda tüm kent merkezinde yeraltı çöp konteynırına geçilmesi hedefleniyor.

“Ekmeğini Değerlendir” projesi ilgi gördü

Alanya Belediyesi, ekmek israfını önlemek için ‘Ekmeğini Değerlendir’ projesini hayata geçirdi. 300 adet bayat ekmek toplama kumbarası Alanya genelinde uygun yerlere konuldu. 2018 yılı içinde 300 adet ilave kumbara dahil edilerek bayat ekmek projesine devam edilecek.

Facebook Yorumları