İzmir’in Aliağa ilçesinde, Kyme, Myrina, Gryneion antik kentlerinin ardından Tisna Antik Kenti için de araştırmalar başladı. Çalışmalarla, Tisna’nın da bulunması hedefleniyor.

Aliağa’nın Uzunhasanlar Mahallesi yakınlarında bulunan Tisna Antik Kenti için bu yıl ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle arkeolojik yüzey araştırması başlatıldı. Araştırma, Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Emre Erdan başkanlığında başlatıldı. Araştırma, daha ilk yılında arkeoloji dünyasını şaşırtacak sonuçlar vermeye başladı.

Belediye de destekliyor

Aliağa Belediyesinin de destekleriyle gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmasıyla bugüne kadar pek bilinmeyen Tisna hakkında kapsamlı bilgi edinilmesi bekleniyor. Aliağa’nın Uzunhasanlar Mahallesi sınırları arasında kalan Koca Kale Tepe ve Sarı Kale Tepe mevkilerinde konumlanmış Aiol Kentlerinden biri olan Tisna’nın, Erken Demir Çağ’dan Bizans dönemine kadar kesintisiz bir iskan alanı olarak kullanıldığı sanılıyor.

“Doyurucu bilgilere ulaşamıyoruz”

Tisna Arkeolojik Yüzey Araştırması Başkanı Öğretim Üyesi Emre Erdan, Tisna Antik Kenti hakkında bilgi bulunmadığını belirtti. Erdan, “Antik kaynaklara göre ismini nehir tanrısı Tisnanus’tan alıyor. Şu anda Tisna hakkında diğer Aiol Kentleri kadar doyurucu bilgilere ulaşamıyoruz. Yapacağımız çalışmalarla Tisna hakkında hepimiz daha çok şey öğreneceğiz. Kültür Bakanlığımızın da uygun görmesiyle bu yıl ilk kez Tisna Antik Kentinde Yüzey Araştırmalarına başladık. Bu yıl ki amacımız daha çok araziyi tanımaktı. İlk yıl için 12 günlük bir saha çalışmamız oldu” dedi.

“20 kişilik ekip inceleme yapıyor”

Erdan, Aliağa’nın dört bir yanının arkeoloji ve tarih açısından çok zengin bir uygarlık birikimine ev sahipliği yaptığını kaydetti. Erdan, 20 kişilik ekibin 12 gün boyunca Tisna arazisinde araştırma ve inceleme yaptığına dikkat çekti. Erdan, “Çalışmalarımızı birbirinden değerli bilim insanı, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan bir ekiple yaptık. Bu yıl ki çalışmalar başarılı geçmiş ise bunu ekip çalışmasına borçluyuz” diye konuştu.

İnceleyin:  CHP, yerel seçimler için aday belirleme çalışmalarına başladı

“Aliağa bölgesine odaklandık”

Erdan, Aliağa Belediyesinin de arkeolojik, tarihi ve kültürel mirasın ortaya çıkarılması, korunması ve geleceğe aktarılması için yoğun çaba sarf ettiğini dile getirdi. Erdan, “Adnan Menderes Üniversitesi’nden ve Myrina Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırma Başkanı Doç. Dr. Murat Çekilmez hocamız ve bizim çalışmalarımızla Aliağa bölgesine odaklandık. Aiolis arkeolojisinin çekirdeğini oluşturan günümüz Aliağa’sını çok önemsiyoruz. Aliağa’ya verdiğimiz bu önem de karşılıksız kalmadı. Başta Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar olmak üzere Belediye Sosyal Kültürel ve İdari İşler Müdürü Ali Osman Karatekin desteklerini hiç esirgemediler. Yerel yönetimlerin desteği olmadan bu tür çalışmaları gerçekleştirmek çok zordur. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Aliağa Belediyesi’ne desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları