Efeler Belediyesi, Tralleis Antik Kenti için tanıtım atağına geçti. Belediye, kentin tanıtımı için 21 Haziran Dünya Müzik Günü’nde, “Tralleisli Seikilos” isimli klip yayınladı.

Aydın’ın önemli kültür ve turizm varlıklarından biri olan Tralleis Antik Kenti ile dünyanın ilk notalı müziğini yazan Seikilos’u konu alan müzik belgeselinin çekimleri tamamlandı. Klip Seikilos tarafından yazılan söz ve bestenin iki dilde seslendirilmesi ile son buluyor. Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, belediye olarak kentin tanıtımına önem verdiklerini ifade etti. Özakcan, “Aydın’ın ve Efeler ilçemizin tanıtımı ve turizme kazandırılması için, eski tarihi yapıları restore ederekhttps://www.ozelkalem.com.tr/efeler-belediyesi-hafta-sonunu-tiyatro-ile-gecirecek/ kültür ve sanat merkezi haline getiriyoruz. Bu yıl hizmet vermeye başlayan Efeler Kent Belleği ve Araştırma Merkezi ile de fark yaratan bir adım attık” dedi.

“Mezar taşı yurtdışına kaçırıldı”

Özakcan, Aydın’da tescil edilen 22 antik kentten biri olan Tralleis Antik Kenti’nin Efeler sınırları içinde yer aldığını aktardı. Özakcan, “Bu ilçemizin en önemli tarihi yapısıdır. 1882-1883 yıllarında Aydın-İzmir demir yolunun inşaatı sırasında Tralleis’te bulunan eski Yunanlı Seikilos’un mezar taşı Önce İzmir’e daha sonra da yurtdışına kaçırıldı. Bilindiği gibi bu mezar taşı halen Kopenhag Milli Müzesi’nde sergilemeye devam etmektedir” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Esenler'de balkonlar Türk Bayraklarıyla donandı