Ana SayfaKültür SanatRestore edilen Efeler Konağı hizmete açıldı

Restore edilen Efeler Konağı hizmete açıldı

Efeler Belediyesi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) işbirliği ile restore edilen Efeler Konağı, düzenlenen tören ile hizmete açıldı.

Efeler Belediyesi, ilçedeki tarihi binaları restore ederek, turizme kazandırıyor Belediye, bir tarihi daha yeniden canlandırdı. Belediye, Köprülü-Veysi Paşa Mahallesi’nde yıllardır metruk halde bulunan binaları satın aldı. Efeler Belediyesi, binaların restorasyon işlemlerinin ardından, tarihi binaları yeni yüzüyle ilçe halkının hizmetine sundu. Efeler Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile kadınlara yönelik çeşitli kursların verileceği, Aydın’a özgü hediyelik eşyaların üretileceği Köprülü-Veysi Paşa Kültür Evi’nin yanında bulunan Efeler Konağı’nda da çocuklara yönelik eğitimler verilecek.

Köprülü-Veysi Paşa Kültür Sanat Evi ile Efeler Konağı’nın açılış törenine Aydın Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör, Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci, GEKA Aydın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Armağan Aydın, Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr. Tuncay Erdemir, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını Köprülü-Veysi Paşa Mahalle Muhtarı Murat Aksoy yaptı. Aksoy, “Mahallemiz eski bir mahalle olduğu için bir çok eski yapı mevcut. Başkanımız sağolsun ilçe genelindeki bu tür binaları satın alarak restore ediyor ve halkımızın hizmetine sunuyor. Biraz daha değer verildiği zaman mahallemizin daha da güzelleşeceğine eminim. Başkanımıza mahallemize kazandırdığı yapı için teşekkür ederim” dedi.

“250’ye yakın tescilli bina var”

efeler-konagi

Aydın’ın kültür zenginliğine sahip olduğunu dikkat çeken Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, “Açacağımız kültür sanat evimiz daha önce hizmete açtığımız evlerimizden sonra ikincisi, üçüncüsünü de inşallah Ramazan’dan sonra açacağız. Özellikle Aydın merkezimizde Efeler’de 250’ye yakın benzeri tescilli binalar var. Bu binaların her biri ayrı bir mimarı, ayrı bir inşaat, ayrı bir eser. Tescilli olduğu için de bu binalarla ilgili herhangi bir işlem yapılmıyor. Çivi çakılamıyor, ancak restorasyonu yapılarak o eski orijinal, güzel haline dönüştürmek suretiyle tekrar kazanılabiliyor. Aydın genelinde bunu gerçekleştirdiğimiz ölçüde inşallah o 250’ye yakın binamızda benzeri güzelliklere kavuşur. Kentimizi daha güzel daha yaşanılır bir kent haline getirmiş oluruz” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla