Bursa Osmangazi Belediyesi, Kayhan Mahallesi’nde 20’nci yüzyıl başlarına ait sivil mimari örneği yapıyı, yaptığı çalışmayla yeniden ayağı kaldırdı.

Osmangazi Belediyesi tarafından Kayhan Mahallesi’nde Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait sivil mimarî örneği yapı restore edildi. Belediye, tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılması adına bugüne kadar 567 restorasyon, rölöve, sokak sağlıklaştırma çalışması yaptı. Osmangazi Belediyesi, tarafından yeniden ayağa kaldırılan yapı, sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanmak üzere Bursalılara hizmet verecek.

Sivil mimari örneği

Yürütülen rekonstrüksiyon çalışması kapsamında binanın zemin katı oluşturulduktan sonra, üzerine iki kat harman tuğla dolgulu ahşap karkas yapı ve kırma çatı inşa edildi. Tarihi yapının bina üst örtüsü, orijinaline uygun şekilde alaturka kiremitle örtüldü. Çatı katında da çok maksatlı dikdörtgen planlı toplantı salonu yer alıyor. Dükkan ve iki odanın bulunduğu zemin katta yer alan mutfak kısmı iki ayrı bölümden oluşuyor. Bu iki ayrım bölüm ocaklık kısmıyla birbirine geçiş sağlıyor. Ahşap merdivenlerle çıkılan birinci ve ikinci katta ise geniş birer sofa, 3 oda, tuvalet ve lavabo yer alıyor. Binanın cadde ve bahçe tarafından olmak üzere iki ayrı girişi bulunuyor. Sivil mimarlık örneği yapının diğer aşamalarında olduğu gibi sıvada horasan harcı kullanıldı.

“Bursa’nın tarihi kimliğini öne çıkarmak için çalışıyoruz”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın bir tarih şehri olduğunu ifade etti. Dündar, “Belediye olarak Bursa’nın tarihi kimliğinin öne çıkarılması için birçok çalışma yapıyoruz. Bursa’nın en eski mahallelerinden biri olan Kayhan’da, Cumhuriyetin ilk yıllarına ait sivil mimari örneği bu yapı, zamanla yıpranmış ve çöküntü halini almıştı. Rekonstrüksiyon çalışmaları sonrasında aslına uygun şekilde yeniledik. Çalışmalar bitti. Şuan iç tefrişatını yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde açılışını yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu binanın hizmete girmesiyle birlikte, tarihi Kayhan çarşımızın hareketlenmesine katkı sağlanmış olacak. Maksadımız Osmangazi’deki tarihî mirası ayağa kaldırarak, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerin bir arada yaşamasını sağlamak. Hem modern şehre, hem de tarihi dokunun canlanmasına katkı sağlıyoruz” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bursa'da haşereye ilk müdahaleyi Başkan Alinur Aktaş yaptı