Ana SayfaGündemAnkara Doğal Varlıkları Koruma Projesi İçin İlk Adımı Attı

Ankara Doğal Varlıkları Koruma Projesi İçin İlk Adımı Attı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası arasında protokol imzalandı. Protokol Doğal Varlıklarını Koruma ve Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi”ni kapsamakta. Başkan Yavaş, “Ülkemizde bulunan her şey bizim değerimiz. Bunların hepsinden yararlanmamız lazım. En azından bu değerler konusunda farkındalık yaratmak için çalışmalıyız” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası arasında Başkent’in doğal varlıklarının korunması ve jeoturizm potansiyelinin ortaya çıkarılması amacıyla gerçekleştirilecek proje için protokol imzalandı.Protokolü, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Başkanı Hüseyin Alan imzaladı.Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Baki Kerimoğlu; Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Fuat Uzun; Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş ve Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Ankara

ANKARA’DA TÜRKİYE’NİN İKİNCİ JEOPARKI OLACAK

İmzalanan protokole göre belirlenen alanlar içerisinde yer alan jeositler tespit edilecek. Avrupa Jeolojik Koruma Kurumu kriterleri çerçevesinde raporlar hazırlanacak. Ayrıca belirlenen bu yapıları içine alan jeoparkların oluşturulması ile UNESCO Global Jeopark ağına alınması için gerekli çalışmalar yapılacak.  Yapılan  bu çalışmaların ardından Ankara, Manisa’da bulunan Kula UNESCO Küresel Jeoparkı’nın ardından ikinci jeoparkına sahip olacak.

“ÜLKESİNİ SEVEN İNSAN HER ŞEYİNİ SEVMEK, KORUMAK ZORUNDA”

Başkan Yavaş, Beypazarı’ndan Çamlıdere’ye kadar uzanan bölgede balık fosillerine rastlandığını belirtti. Yavaş, “Aynı bölgede, uçurumun kenarında fosilleşmiş bir ağaç da var. Beypazarı’ndaki Nurettin Karaoğuz Müzesi’nde bahsettiğim balık fosilleri sergileniyor. Bölgedeki fosillerin Kızılcahamam farkına varmış ve o tarafta bir jeopark olması için çalışmalara başladı” dedi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

“Eğer ülkeyi seviyorsan, ülkeyi seven adam çiçeğini, böceğini, çıyanını, neyi varsa her şeyini sevmek, korumak zorunda. Ülkemizde bulunan her şey bizim değerimiz. Bunların hepsinden yararlanmamız lazım. Büyük bir jeoturizm potansiyeli de var. En azından bu konularda farkındalık yaratmak için çalışmalıyız.”

“ÖRNEK OLACAK BİR DAVRANIŞ”

JMO Başkanı Hüseyin Alan, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte doğal varlıkların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için böyle bir proje hazırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Başkan Yavaş’a teşekkür etti. Jeolojik miras konusunun önemli olduğunu vurgulayan Alan, “Çevrenin her gün talan edildiği bir ortamda Ankara Büyükşehir Belediyesinin kendi sınırları içerisindeki bu alanlara sahip çıkması, koruması ve gelecek nesillere aktarması konusunda bir çabanın içinde olması belki de topluma örnek olacak bir davranış diye düşünüyoruz” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla