Ana SayfaÇevreMersin Turunç Fidanı ve Zakkumlarla Güzelleşecek.

Mersin Turunç Fidanı ve Zakkumlarla Güzelleşecek.

Mersin’in simgelerinden turunç ağaçlarında Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi ekipleri, bakım çalışmaları gerçekleştiriyor. Kök ve gövdeleri zarar gören ağaçların yerine yenileri dikilerek,seyrelen noktalara yeniden ağaçlar dikililiyor. Ekipler, refüj temizliği de gerçekleştirerek, cadde ve bulvarları tertemiz bir görünüme kavuşturuyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, kentin simgelerinden turunç ağaçlarında bakım çalışmaları gerçekleştiriyor. Ağaçlara yönelik yapılan tetkiklerin ardından seyrelen noktalara yeniden ağaçlar dikilirken, kök ve gövdeleri zarar gören ağaçların yerine yenileri dikiliyor.Ekipler ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra refüj temizliği de gerçekleştirerek, cadde ve bulvarları tertemiz bir görünüme kavuşturuyor.

TURUNÇ VE ZAKKUM DİKİLİYOR

Çalışmalar kapsamında kent merkezinde vatandaşların yoğun sirkülasyonunun bulunduğu caddelerin refüj ve kaldırımlarında ele alınacak. Ağaç dizelerinde çeşitli nedenlerle oluşan seyreklik, dikilen turunç fidanı ve zakkum bitki takviyeleriyle artırılıyor.Son olarak 2 yıl önce Yenişehir İlçesi’nde refüjüne dikilen Japon Kavağı ağaçlarında zayıflama ve gelişim geriliği gözlemlendi. Teknik ekipler ağaçlar üzerinde yaptıkları tetkik ve incelemeler yaptı. Neticesinde ağaçların kök ve gövde yapılarında Cytospora, Chrysos Perma ( Bakteri ve Mantar Virüsü ) tespit etti.Ağaçların kurtarılması için uygulanan ilaçlama ve budama tedavilerinin sonuç vermedi Bunun üzerine ekipler, virüsün diğer ağaçlara geçmesinin önlenmesi için harekete geçti. Teknik ekiplerin gözetiminde, hastalanan 21 Japon Kavağı imha edildi. Yerinden alınırken, dikim ekipleri ise sökülen ağaçların yerine 21 adet turunç fidanı dikti.Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezinde başlatılan ağaçlandırma seferberliği önümüzdeki günlerde tüm ilçelerde devam edecek.

MERSİN TERTEMİZ BİR GÖRÜNÜM ALDI

Kent merkezi ve ilçelerde hizmetlerini aralıksız olarak sürdüren Büyükşehir Belediyesi, ağaçlandırma çalışmasının ardından çevre temizliği gerçekleştirdi. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler kolları sıvadı. Vatandaşların talebi üzerine yol kenarlarında görüntü kirliliği oluşturan yabani otları temizledi. Ağaçların yere sarkan, kuruyan ve tehlike arz eden dallarını da budayan ekipler, son olarak kent merkezindeki bulvar ve caddeler üzerindeki kaldırım ve refüj bordürlerini boyadı. Sarı ve beyaz Mersin’in simgelerinden olan turunç ve ağaçları bakımdan geçti. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi ekipleri, Mersin’in simgelerinden turunç ağaçlarında bakım çalışmaları gerçekleştiriyor. Seyrelen noktalara yeniden ağaçlar dikilirken, kök ve gövdeleri zarar gören ağaçların yerine yenileri dikiliyor. Ekipler, refüj temizliği de gerçekleştirerek, cadde ve bulvarları tertemiz bir görünüme kavuşturuyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, kentin simgelerinden turunç ağaçlarında bakım çalışmaları gerçekleştiriyor. Ağaçlara yönelik tetkikler yapıldı. Seyrelen noktalara yeniden ağaçlar dikimi gerçekleştirildi. Kök ve gövdeleri zarar gören ağaçların yerine yenileri dikiliyor.Cadde ve bulvarlar bordürleri tertemiz renkte boyandı.  Çalışma şehre canlılık getirdi. Vatandaşlar yapılan çalışmalar nedeniyle Başkan Seçer’e teşekkür etti.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler